Co kryje się pod tajemniczym terminem coaching? Kanapa, tapczan, voo doo, dobra potrawa? Zapraszamy do lektury!

Definicje

Na początek dwie definicje – z wolnej encyklopedii Wikipedii oraz z oficjalnej strony International Coach Federation (ICF):

  • "proces doskonalenia kwalifikacji pod kierunkiem coacha przez nabywanie nowych umiejętności, korygowanie nieskutecznych zachowań. Polega na obserwacji osoby szkolonej w trakcie wykonywanej pracy, samoocenie, informacji zwrotnej i planowaniu nowych strategii postępowania. Jego istotnym elementem jest partnerska relacja i wzajemne zaufanie między trenerem osobistym (ang. coach), a jego uczniem/klientem/sportowcem/pracownikiem. Zasadniczym zadaniem coachingu jest wsparcie osoby objętej coachingiem w osiągnięciu przez nią uzgodnionych z coachem celów. Istotą jest wykorzystanie zasobów: wiedzy i umiejętności już posiadanych i odpowiednie zmotywowanie i towarzyszenie podopiecznemu w celowym usprawnianiu jego funkcjonowania." – źródło www.wikipedia.pl
  • "Coaching jest interaktywnym procesem, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Coachowie pracują z klientami nad zagadnieniami związanymi z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi. Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności. Profesjonalni coachowie słuchając i obserwując klienta dopasowują swoje podejście do jego potrzeb, tak aby pomóc klientowi w dochodzeniu do rozwiązań oraz strategii działania." – źródło ICF

W kilku żołnierskich słowach – coaching pomaga ustawić cele i priorytety, korzystając z zasobów osób pracujących z coachem. Co jest wynikiem takich spotkań? Nie tyle wiedza co plan działania i zwiększona motywacja. Dobry coach jest w stanie zwykłą rozmową i zadawaniem odpowiednich pytań wyciągnąć z każdego ukryty potencjał.

Formy coachingu

W zależności od kierunku jaki jest obrany przez uczestnika spotkań można się rozwija w dowolnym kierunku, jednak wyróżnia się kilka "ścieżek"m.in.:

  • coaching indywidualny,
  • coaching grupowy,
  • coaching menedżerski,
  • coaching biznesowy,
  • coaching korporacyjny,
  • coaching życiowy.

Oczywiście, poszczególne pozycje mogą się przenikać. Osoba "coachowana" sama wybiera sferę którą chciałaby poprawić, a ilość spotkań i ich czas jest dobierany indywidualnie do odbiorców. Bardzo ważna jest sama osoba coacha – musi to być osoba otwarta, bystra, z empatią i przede wszystkim spostrzegawcza. Bo to właśnie coach musi wyłapać drobne niuanse, na które nikt inny nie zwraca uwagi. Najczęściej to właśnie takie drobne rzeczy stają się kamieniami milowymi własnego rozwoju.

Aktualnie coraz więcej ludzi interesuje się akurat tym typem podnoszenia własnej wydajności, dlatego ceny stopniowo rosną. W Warszawie ceny startują od 200zł za godzinne spotkanie. Firmy coraz częściej korzystają z takiego wsparcia, ponieważ zmotywowany pracownik to dobry pracownik.

Coaching a NGO

W organizacjach działają roboty, które nigdy nie popełniają błędów, nie mają objawów wypalenia zawodowego i radzą sobie z każdymi kłopotami. EEEEEEE WRONG!!!!! Ngo to przede wszystkim społecznicy, którzy chcą działać na rzecz wspólnego dobra. Czy jest to pomoc bezdomnym zwierzakom, działania na rzecz młodzieży, czy walka o odrestaurowanie zabytków wkładają w to całe serce! I jak każdy z nas czasami mają lepiej czasami gorzej. Czasem trafia się na mur, którego nie da rady przebić w standardowy sposób i co wtedy? Najczęściej opuszczają chęci, spada zapał, znika motywacja – bo po co działać jak i tak nie wychodzi. Tutaj jest właśnie pole do popisu dla coacha! Osoba nie związana z organizacją, która może pomóc indywidualnie lub grupowo – czy to pokazując, że może da się inaczej, może trzeba wybrać trochę inną drogę? Czasem osoba z zewnątrz może zauważyć rzeczy, o których my nawet nie wiedzieliśmy.

Coaching ze strony Sektor 3

Z praktyki wiemy, że coaching jest przydatnym narzędziem do rozwoju własnego jak i organizacji, więc dajemy możliwość skorzystania  z coachingu grupowego dla organizacji oraz coachingu indywidualnego. Jak to wygląda w praktyce:

  • coaching dla organizacji – w ramach tego coachingu organizacja dysponuje 20 godzinami z jednym z naszych coachów. Zainteresowane stowarzyszenie/fundacja wypełnia formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ. Jeśli się zakwalifikuje do coachingu umawiamy pierwsze spotkanie (ok.2h) w którym bierze udział zarząd, coach oraz przez chwilę przedstawiciel Sektor 3. Spotkanie służy określeniu w jakim kierunku powinien iść cały proces. Następne spotkania organizacja uzgadnia bezpośrednio ze swoim coachem; oczywiście spotkania mogą się odbywać w siedzibie Sektor 3 lub w siedzibie organizacji (jak wygodniej),
  • coaching indywidualny – czyli spotkania indywidualne coach – coachowany. Każda zainteresowana osoba wypełnia formularz zgłoszeniowy, w przypadku zakwalifikowania się do coachingu wysyłamy informację zwrotną mailem lub telefonicznie. W zależności od możliwości godziny dostępne na spotkania indywidualne wahają się od 2h do 10h. Ważne – ogłaszany w miarę możliwości Sektor 3. Aktualnie skończyliśmy nabór na spotkania indywidualne ale kto wie czy w tym roku nie będzie ogłaszany jeszcze jeden nabór.

Bonus Oprócz tego, że organizacja ma możliwość opracować działania na przyszłość, to już od połowy września będzie mogła zgłosić opracowany Indywidualny Plan Rozwoju (IPR) organizacji do konkursu na realizację IPR. W ramach tego konkurs można uzyskać bon w wysokości 4000zł na realizację działań zawartych w IPR. Szczegóły dot. bonów na IPR już  w aktualnościach na naszej stronie. Podsumowanie Warto czy nie warto? W Sektor 3 uważamy, że warto. Budowanie silnej, dobrze działającej organizacji wymaga całkiem sporo pracy nie tylko na płaszczyźnie technicznej ale również wewnętrznej. Osoba z zewnątrz może uwidocznić braki ale i zalety nas samych i organizacji. Jak jest możliwość skorzystać z usług takiej osoby to czemu nie? Wyjdzie na dobre 🙂  

 

~JK