Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Portal Internetowy o Szczecinie nachStettin.com zapraszają w niezwykły dzień, 12 grudnia 2012 roku, wszystkich mieszkańców Szczecina oraz gości przebywających w naszym mieście do obejrzenia, prezentowanej po raz pierwszy, tajemniczej szczecińskiej pocztówki, poznania jej treści i historii oraz wspólnego wysłania pozdrowień do odbiorców w 2112 roku.Sto lat temu, 12.12.1912 o godzinie 12:12 Hans-Justus ze Szczecina wysyłał do pewnej Szczecinianki o imieniu Charlotte pocztówkę z pozdrowieniami. Czy mógł podejrzewać, że widokówka przetrwa w dobrym stanie całe stulecie? Z refleksyjnego tekstu pozdrowień wynika, że miał taką nadzieję. A może tak naprawdę próbował wysłać tę wiadomość w przyszłość? Szczęśliwie pocztówka latem 100 lat później została podarowana do zbiorów Muzeum Historii Szczecina.

Kombinacja dwunastek w dacie stempla pocztowego zdarza się co 100 lat, a kolejne powtórzenie tych samych liczb w dniu, miesiącu i roku będzie możliwe najwcześniej za 88 lat. Dlatego warto wykorzystać ten rzadki dzień na refleksyjne spojrzenie w przeszłość, ale również w przyszłość naszego miasta.

12 grudnia 2012 (środa) biletem wstępu do Muzeum Historii Szczecina, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie, będzie każda szczecińska pocztówka. Wypisaną kartkę będzie można podstemplować i wrzucić do prawdziwej – udostępnionej przez Pocztę Polską – skrzynki pocztowej, z której wiadomości wysłane zostaną specjalną kapsułą czasu w przyszłość. Goście Muzeum zaś będą mogli przenieść się na chwilę w przeszłość, zwiedzając wystawy.

Wszystkie pocztówki przyniesione lub przysłane z datą 12.12.12. zostaną umieszczone w specjalnej kapsule czasu, która przeniesie je w odległą o całe stulecie przyszłość. Kapsuła 12 stycznia 2013 roku zostanie zainstalowana w Muzeum Historii Szczecina (Ratusz Staromiejski na Podzamczu), gdzie spocznie na najbliższe 100 lat.

Do wysłania wiadomości w przyszłość zapraszamy również tych, którzy w Szczecinie tego dnia znajdą się jedynie duchem. Na ich pocztówki przesłane pocztą pod adres:


Muzeum Historii Szczecina rok 2112
ul. Księcia Mściwoja II 8
70-533 Szczecin,

z każdego zakątka Ziemi poczekamy do 12 stycznia 2013 roku. Najważniejsze, żeby stempel na znaczku pocztowym miał znaczącą datę – 12.12.12!

Wydarzeniu towarzyszyć będą:

  1. Godzina 12.12 – Prezentacja niezwykłej pocztówki Charlotte Rührmund z 12.12.1912 roku oraz zwiedzanie wystaw „Szczecin jakiego nie ma” i „Hans Stettiner – Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” z przewodnikiem,
  2. Godzina 16.00 – Zajęcia warsztatowe dla dzieci i rodziców „Kartka do prawnuków”,
  3. Godzina 17.00 – Wykład dra Wojciecha Lizaka o pocztówkach, kolekcjonerstwie, ale także o tym jak stare przedmioty pomagają nam przenieść się do przeszłości.

Ze względu na ograniczenie wielkości kapsuły czasu, prosimy o pocztówki w standardowych rozmiarach.

Kartka do prawnuków
Zajęcia warsztatowe Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie 12.12.2012 (środa), 16.00–18.00 Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Ks. Mściwoja II 8.
To propozycja skierowana zarówno do dzieci jak i ich rodziców, dziadków oraz opiekunów. W ramach projektu „Pocztówka wysłana w przyszłość” zapraszamy wszystkie dzieci do stworzenia własnej, niepowtarzalnej kartki pocztowej, a dorosłych do napisania listu do tytułowych prawnuków, przyszłych mieszkańców Szczecina. Wszystkie kartki i listy zostaną umieszczone w specjalnie przygotowanej kapsule czasu, która zostanie zapieczętowana i otworzona za 100 lat, czyli 12 grudnia 2112 roku.

Dla uczestników zostaną przygotowane wszystkie potrzebne materiały. Dla dzieci: kolorowe kartki, stemple, pieczątki, znaczki pocztowe, kredki i pisaki, a dla dorosłych: długopisy w ulubionym kolorze, pióra, dobrze zaostrzone ołówki, koperty i dużo papieru listowego.

Wstęp bezpłatny

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

www.muzeum.szczecin.pl
www.facebook.com/muzeum.szczecin

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.