Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Chowaniec oraz Joanna Grycko (Wachnik) zapraszają serdecznie na kolejny spacer „z dreszczykiem”! Tym razem główną postacią spaceru będzie Sydonia von Borck.
Start: Książnica Pomorska (wejście główne), godz. 10.30; meta: Brama Staromłyńska, godz. 12:30.
Trasa:
- Zbiórka o 10:30 przed wejściem głównym Książnicy Pomorskiej, gdzie zgromadzone są dokumenty dotyczące spraw sądowych z Sydonią w roli głównej.
- Przejdziemy do Katedry, gdzie nasza przewodniczka opowie o świętej inkwizycji.
- Przy miejscu narodzin Katarzyny Wielkiej zastanowimy się, czy ona również zasługuje na miano czarownicy.
- Na zamku pani Joanna opowie o burzliwej historii rodu Borków oraz o wieży więziennej.
- Plac Solidarności to historia współczesnych bojowniczek o wolność i godność kobiet.
- Brama Staromłyńska to miejsce gdzie Sydonia wydała ostatnie tchnienie i tu po ok. 2 godzinach spaceru zakończymy opowieść o tej Wielkiej Niezapomnianej Kobiecie.
O spacerze: Sydonia czarownica czy pierwsza feministka.
Wiadomo, że gniew wzgardzonej kobiety jest straszny, lecz czy może on doprowadzić do wygaśnięcia całego rodu? Według legendy o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy, jak najbardziej. Sydonia Borcke miała bowiem rzucić klątwę na dynastię Gryfitów, doprowadzając do jej wymarcia, za co pod koniec życia zapłaciła głową. Kim zatem była Sydonia? Czym narazili się jej pomorscy książęta? Czy tylko Sydonia rozsławiła szczecińskie kobiety?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w trakcie spaceru śladami niezapomnianej czarownicy czy też pierwszej znanej szczecińskiej feministki.
O przewodniczce: Joanna Grycko (Wachnik) – jestem licencjonowanym Przewodnikiem Miejskim po Szczecinie. Tu się urodziłam i wzrastałam. Nie tylko żyję w tym mieście, ale i żyję Szczecinem. Miastem nieznanym i nieodkrytym. Miastem, którego historię warto poznać. Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Morskiej. Słoną krew mam zapisaną w genach. Moją pasją jest żeglarstwo i odnajdywanie spokoju pod pełnymi żaglami na środku morza. Szczecin, o którym opowiadam to również zabytkowa architektura, bogata historia i wielokulturowość, ale również jedno z najnowocześniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce. Szczecin to przede wszystkim jego mieszkańcy. To właśnie tu żyli: Katarzyna II Wielka, Maria Fiodorowna, Konstanty Maciejewicz, Antonii Leduchowski, Agata Kulesza, Katarzyna Nosowska, Radosław Majdan, Kamil Grosicki, Radzimir Dębski, Wojciech Wysocki, Aneta Kręglicka i wiele innych wybitnych osobowości, wartych poznania w czasie moich spacerów.
Udział w spacerze jest bezpłatny.
Spacer jest częścią projektu „V Szczecińskie Spotkanie z Dreszczykiem” który jest współfinansowany ze środków miasta Szczecin w ramach #mikroDOTACJE2023 przy współpracy z Sektorem 3 Szczecin.