Przystanek Wolontariat to nowa odsłona Tygodnia Aktywności organizowanego od kilku lat w regionie. Pretekstem do kilkudniowego świętowania jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który corocznie obchodzony jest 5 grudnia.

7 dni z wolontariatem

Wolontariat, aktywność obywatelska, zaangażowanie społeczne i aktywni ludzie to hasła jakie przyświecają temu wydarzeniu. W dniach 1-7 grudnia  zapraszamy na różnorodne inicjatywy w Szczecinie i w regionie. Chcemy mówić o pomocy rozwojowej, zaangażowanych osobach, współdziałaniu. Pragniemy promować ideę wolontariatu i obywatelskie przedsięwzięcia, a także podsumować Europejski Rok na rzecz Rozwoju. Niech wolontariat odgrywa ważną rolę w życiu każdego z nas!

Organizatorzy Przystanku Wolontariat to zarówno instytucje, jak i organizacje pozarządowe. Dzięki wspólnym działaniom chcemy stworzyć mapę aktywności na Pomorzu Zachodnim.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest BEZPŁATNY. Na część z nich obowiązują zgłoszenia / bezpłatne wejściówki.

O wydarzeniu: www.facebook.pl/PrzystanekWolontariat oraz www.tydzienaktywnosci.org


 

Wydarzenia Przystanku Wolontariat

„Wolontariat na Pomorzu Zachodnim” – debata otwierająca „Przystanek Wolontariat” 

Data: 1.12. / 12:00 – 15:00

Miejsce:  Szczecin, ul. Cukrowa 8, sala 010, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, budynek Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług, Uniwersytet Szczeciński.

Debata otwierająca Przystanek Wolontariat będzie miejscem spotkania przedstawicieli organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz studentów. 

Zapisy: Osoby, które chciałyby uczestniczyć w debacie proszone są o zgłoszenie chęci udziału
e-mailem na adres: kontakt@aktywneowes.pl lub telefonicznie na nr tel. 91 444 31 63. Liczba miejsc ograniczona!

Osoba do kontaktu:  Marta Przeczewska, Animator Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej Aktywa Plus Emilia Kowalska, tel. 914443163, kom. 516702312, marta.przeczewska@aktywneowes.pl


Dlaczego warto pomagać – Europejski Rok na Rzecz Rozwoju

Chcesz się dowiedzieć, co to jest pomoc rozwojowa i czym różni się od pomocy humanitarnej? A może interesuje cię jak pomagają Polacy? W jaki sposób wspierają demokrację i jak pomagają w redukcji ubóstwa czy poprawy systemu edukacji na świecie.  Podczas spotkania konsultanci Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej opowiedzą o programie Polska Pomoc i wyjaśnią dlaczego praca wolontariuszy jest tak ważna oraz dlaczego akurat rok 2015 został Europejskim Roku na Rzecz Rozwoju. Zapraszamy na spotkanie do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie:

  • 1.12. o godzinie 11:00 – Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 12, ul. Marcina 1, Szczecin
  • 1 12. o godzinie 11:15 – Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 36, ul. Bartnicza 10a, Szczecin
  • 4.12. o godzinie 10:00 – Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 6, ul. Dziennikarska 39, Szczecin

Zapisy: rodm@rodm-szczecin.pl

Osoba do kontaktu: Olga Łozińska, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, tel. 91 455-35-69, e-mail: rodm@rodm-szczecin.pl


Nie wysiadaj! Ruszaj z nami w dobrym kierunku – Przystanek Wolontariat

Data: 1.12. / 15.00

Grupa wolontariuszy zaskoczy przechodniów i zaprosi do odkrywania możliwości, jakie daje wolontariat. Akcję rozpoczynamy 1 grudnia o godzinie 15:00 na Placu Grunwaldzkim.

Osoba do kontaktu: Katarzyna Michałek, Regionalne Centrum Wolontariatu / Stowarzyszenie POLITES, tel. 091 450 11 46, e-mail: biuro@polites.org.pl


Warsztat „Europejski i nie tylko – wolontariat w pierwszych krokach”

Data: 2.12. / 9:30

Chcesz zostać wolontariuszem a nie wiesz od czego zacząć? Zrób pierwszy krok w kierunku wolontariatu! Przyjdź na warsztat 2 grudnia o godz. 9:30 do Gimnazjum nr 34 (ul. Wojciechowskiego 50) i dowiedz się: Co oznacza być wolontariuszem? Jakie ma on prawa i obowiązki? Co tak naprawdę jest twoją motywacją, by nim zostać? Poznaj wolontariuszy z Ukrainy, Słowacji i Niemiec. Dowiedz się dlaczego wybrali Szczecin i odkryj nowe możliwości rozwoju  dla siebie.

Zapisy: www.polites.org.pl

Osoba do kontaktu: Katarzyna Michałek, Regionalne Centrum Wolontariatu / Stowarzyszenie POLITES, tel. 091 450 11 46, e-mail: biuro@polites.org.pl


Debaty oksfordzkie

„Nie podnoś głosu, popraw swój argument".

Desmond Tutu – południowoafrykański biskup anglikański.

Jak trudną sztuką jest debatowanie, jak formułować argumenty używać i jak mówić by przekonać do siebie publiczność, uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Szczecinie dowiedzieli się podczas warsztatów w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej. Podczas Przystanku Wolontariat będą mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w debatach oksfordzkich zorganizowanych przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Szczecin.

Debaty licealistów odbędą się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Szczecinie w dniach: 2.12. o godzinie 11:30, 3.12.o godzinie 9.30, 7.12. o godzinie 14.00.

Osoba do kontaktu: Olga Łozińska, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, tel. 91 455-35-69, e-mail: rodm@rodm-szczecin.pl

Drugim miejscem, w którym odbędą się debaty oksfordzkie będzie Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie, gdzie uczniowie wezmą udział w sesji popularnonaukowej ,,Otwarci na inność, otwarci na świat” i będą dyskutowali nad zagadnieniami:

  • klasy A: Współcześni ludzie ulegają manipulacji mediów.
  • klasy B: Współcześni rodzice wychowują otwarte, radzące sobie w relacjach społecznych dzieci.
  • klasy C: Współczesny człowiek jest w stanie żyć bez Internetu.
  • klasy D: Polskie społeczeństwo jest tolerancyjne. Klasy te przygotowują też 3-5minutowe filmy na ten temat, które zostaną wyświetlone przed debatą.

Debaty odbędą się 4 grudnia, w godz. 10.00 – 14.00 w LOzOI przy al. Wojska Polskiego 119 w Szczecinie.

Osoba do kontaktu: Aleksandra Pekról – opiekun Samorządu Uczniowskiego, tel. 601 567 557


Rozwijaj się! Spotkanie z uczestnikami projektów pomocy rozwojowej i wolontariuszami zagranicznymi

3.12. / 10:00 – 12.00

Spotkanie ,,Rozwijaj się” ma na celu podsumowanie działań Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju w Polsce, a także przedstawienie doświadczeń uczestników zagranicznych projektów stażowych i wolontariackich. Uczniowie i chętne osoby będą mieli okazję posłuchać o działaniach Europy w zakresie pomocy rozwojowej, spotkają się z uczestnikiem wolontariatu misyjnego, który był z przyjaciółmi w Kirgistanie oraz z wolontariuszami europejskimi EVS przebywającymi w Szczecinie.

Miejsce: Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi, Al. Wojska Polskiego 119.

Zapisy: europedirect-szczecin@wzp.pl

Osoba do kontaktu: Małgorzata Ludwiczek – Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Szczecin, tel. 91 42 10 322, europedirect-szczecin@wzp.pl


Żywa Biblioteka Wolontariatu

Data: 3.12. / 18:30

Masz 5 minut wolnego czasu? Przyjdź na „szybką randkę” z wolontariatem – 3 grudnia od godz. 18.30 do Bistro na Językach (ul. Grodzka 2). Każdy zainteresowany wolontariatem będzie miał 5 minut na rozmowę z każdą z zaproszonych „książek” (wolontariuszy). Można będzie porozmawiać z wyjątkowymi ludźmi, którzy na co dzień działają w obszarze wolontariatu, między innymi z: wolontariuszami europejskimi, wolontariuszami uczestniczącymi w programach Starszy Brat – Starsza Siostra oraz Pierwsza Pomoc w Lekcjach, a także działającymi w obszarze kultury, edukacji, środowiska i wielu innymi.

Zapisy: formularz na www.polites.org.pl

Osoba do kontaktu: Katarzyna Michałek, Regionalne Centrum Wolontariatu / Stowarzyszenie POLITES, tel. 091 450 11 46, e-mail: biuro@polites.org.pl


Warsztat dla ngo „Trening kreatywności – jak obudzić w sobie twórczość i pasję?”

Data: 4.12. / 11:00 – 15:00 / Koszalin oraz 7.12. / 11:00 – 15:00 / Szczecin

Chcesz pobudzić twórcze myślenie? Obudzić w sobie geniusza? Łączyć, przekształcać, odkrywać i tworzyć na nowo? Przygotowaliśmy coś specjalnie dla Ciebie. Warsztat prowadzony jest w oparciu o aktywne metody, wsparte mini-wykładem, do których zaliczamy ćwiczenia, zadania, symulacje, gry, testy i ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej. Aby rozwijać twórczy potencjał, warto zainwestować w dwie rzeczy: ciągłe zdobywanie wiedzy i zwiększanie sprawności myślenia. Jesteś otwarty na stały rozwój? Dołącz do nas – 4 grudnia w Koszalinie i 7 grudnia w Szczecinie. Serdecznie zapraszamy! Na warsztaty obowiązują zapisy, wstęp jest bezpłatny. Szczegóły na www.wws.wzp.pl

Osoba do kontaktu: Magdalena Pieczyńska, Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, tel. 91 44 16 224, e-mail: mpieczynska@wzp.pl


Spektakl pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”

Data: 6.12. / 17:00

6 grudnia wolontariusze Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych zapraszają do Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach na godz. 17:00 na samodzielnie przygotowany na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu". Spektakl ten jest częścią projektu "Śladami Andersena", który Zespół Fundacji realizuje na rzecz najmłodszych Podopiecznych w celu uczczenia 210 rocznicy urodzin autora baśni.

Zapisy: bezpłatne wejściówki będą do odebrania w sekretariacie Hospicjum (Al. Powstańców Wielkopolskich 66/68) od 30.11.2015 r. w godz. 8.00 – 16.00.

Osoba do kontaktu: Rozalia Kajnath, tel. 731 960 390, e-mail: rozalia.kajnath@gmail.com


Gala Obywatelska

Data: 7.12. / 18:00

Podczas V już edycji uroczystej Gali Obywatelskiej zaprezentowane zostaną wybrane inicjatywy obywatelskie szczecińskich Organizacji Pozarządowych i Klubów Wolontariatu, jak również wyjątkowe sylwetki wolontariuszy, będących laureatami ogólnopolskiego plebiscytu „Barwy Wolontariatu”. Będzie to doskonała okazja, aby w sposób szczególny podziękować osobom zaangażowanym społecznie, a także wyróżnić zwycięzców konkursu na logotyp „Przystanku Wolontariat”.

Miejsce: Teatr Lalek „Pleciuga” w  Szczecinie, Pl. Teatralny  1

Na Galę obwiązują zaproszenia.

Osoba do kontaktu: Paweł Szczyrski – Dyrektor Biura Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecin, tel. 601-757-898.


Wystawy

  • 1-4.12.2015 / 7:30-15:30 wystawa prac przygotowanych w ramach konkursu na logotyp „Przystanku Wolontariat”. Miejsce: Urząd Miasta Szczecin, Pl. Armii Krajowej 1, Galeria Prezydencka na I piętrze Wystawa ,,Rozwój w obiektywie”
  • 1-7.12.2015 / 9.00 – 20.00 Miejsce: Książnica Pomorska, ul. Podgórna 15/16, Szczecin.

Banner promujący Przystanek Wolontariat 2015