Trochę czasu to zajęło ale mamy kolejny materiał o organizacji pozarządowej ze Szczecina. Tym razem na 10 pytań odpowiadał przedstawiciel Lokalnego Komitetu AIESEC Polska – Marcin Kobiela. Zapraszamy do lektury!

Sektor 3 (S): Kto będzie nam mówił o AIESEC?
Marcin Kobiela (MK): O Lokalnym Komitecie AIESEC opowie nam Marcin Kobiela, który odpowiada za zarządzanie Zasobami Ludzkimi.

(S): Początek Waszej organizacji w Szczecinie –jaka jest wasza historia?
(MK): AIESEC  w Polsce powstał w 1948 roku, podobnie jak jeden z naszych szczecińskich klubów sportowych. Na otwarcie Oddziału Lokalnego Szczecin  musieliśmy czekać do 1978r., kiedy to pan Tadeusz Zajączkowski wraz z grupą swoich znajomych dać początek organizacji, która z powodzeniem działa do dziś.  

 

(S): Dlaczego taka nazwa a nie inna? AIESEC to pewnie skrót, czy możecie go rozszyfrować?
(MK): W początkach działalności AIESEC zrzeszał studentów kierunków ekonomicznych i handlowych do czego odnosi się rozwinięcie skrótu: Association Internationale des Etudiants en Sciences Economiques et Commerciales. Obecnie ten francuski akronim nie jest już używany z uwagi na to, że organizacja została poszerzona o nowe środowiska. Dziś mówimy po prostu AIESEC.  

 

(S): W jaki sposób działacie?
(MK): Większość realizowanych przez nas projektów opiera się na międzynarodowej wymianie studenckiej. Każdy z nas ma szansę współtworzenia, a nawet prowadzenia własnego projektu.  

 

(S): Co robiliście do tej pory jako Lokalny Komitet w Szczecinie? Co jest Waszą największą chlubą?
(MK): Przyjmujemy rocznie około 100 wolontariuszy i stażystów z całego świata, przeprowadzamy szkolenia z zakresu umiejętności miękkich i twardych, zarządzania projektami. Organizujemy również warsztaty językowe, współpracujemy ze szczecińskimi firmami i organizacjami rządowymi i pozarządowymi. Naszą największą chlubą jest z pewnością unikalne doświadczenie nabywane podczas pracy w projektach oraz uczestnictwa w konferencjach narodowych i międzynarodowych.  

 

(S): Projekty/działania realizowane aktualnie.
(MK): Z dużymi sukcesami zaczynamy realizację dziesiątej już edycji projektu International School skierowanego do młodzieży ze szczecińskich szkół ponadgimnazjalnych. W października ruszają kolejne edycje projektów takich jak Business Top Talents czy Multi-Kulti Kindergarten, te z kolei skierowane do przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i przedszkoli. Jest to jednak tylko część z zaplanowanych przez nas działań na najbliższe miesiące.  

 

(S): Czy przyjmujecie nowych członków/wolontariuszy?
(MK): Tak, już w październiku(1-14.10) przeprowadzać będziemy rekrutację do naszego Oddziału Lokalnego. Warto się zastanowić nad dołączeniem do organizacji już teraz, ponieważ kolejny nabór planujemy dopiero w marcu.  

 

(S): Jakbyście poszukiwali partnerskiej do wspólnych działań to jaki miałaby profil?
(MK): Na pewno wszystkie organizacje zainteresowane tematem wielokulturowości, którym zależy na rozwoju środowiska lokalnego. Zawsze jesteśmy otwarci na współpracę, wystarczy telefon, mail, wspólne spotkanie i możemy zacząć działać razem.  

 

(S): Jak można się z wami kontaktować (fejsbuk, www, maile, telefony, skype, cokolwiek)
(MK): Zapraszamy na nasz funpage na facebooku: facebook.com/aiesecszczecin i stronę internetową (LINK), gdzie można znaleźć także nasze telefony kontaktowe oraz mail.  

 

(S): Przesłanie od Was dla wszechświata to ……..
(MK)Przytoczę tu wizję AIESEC: pokój i pełne wykorzystanie potencjału ludzkiego.