Poradnik dla organizacji pozarządowych – przydatne strony www cz.1, czyli zbiór informacji, które mogą być przydatne dla NGOsów. Pokażemy kilka stron, z których na co dzień korzystamy w pracy Sektor 3. Dzisiaj część 1 – pieniądze i promocja!


Poradnik dla organizacji pozarządowych
​- przydatne strony www cz.1


Rzecz najważniejsza – źródła grantów!

Wiele organizacji nie zdaje sobie sprawy z tego, że poza Urzędem Miasta czy Urzędem Marszałkowskim istnieją jeszcze inne źródła grantów i dofinansowań: konkursy ministerialne, fundacji bankowych czy firmowych, portale crowdfundingowe i zbiórkowe. W sieci jest tego całkiem sporo. Pytanie, czy są strony, które gromadzą takie informacje? Oczywiście!

  • http://sektor3.szczecin.pl/znajdz-dofinansowanie-dla-organizacji/ – daleko szukać nie trzeba. W Sektor 3 cały czas poszukujemy informacji o źródłach funduszy dla NGO. Co znajdziemy wrzucamy na naszą stronę. Jest to tylko i wyłącznie lista miejsc, gdzie można aplikować o fundusze. Nie uwzględnia terminów konkursów!
  • http://fundusze.ngo.pl – po modernizacji portalu uciekła nam zakładka "Termin ucieka", ale pojawiła się rozwinięta wersja potencjalnych źródeł grantów. Pokazywane są aktualne konkursy oraz dodatkowo zostały one podzielone tematycznie, dla lepszej przejrzystości.
  • https://www.facebook.com/konkursyNGO?fref=ts – Facebookowy fanpage, na bieżąco udostępniający różne konkursy, które mają zaraz wystartować lub już trwają. Jeśli prowadzisz fanpage swojej organizacji, to koniecznie polub Konkursy dla NGO. KONIECZNIE!

Mogą pomóc w promocji!

Organizacja musi się promować. Przydadzą się do tego programy i strony, dzięki którym można za darmo (lub niedrogo) to zrobić. Przedstawiamy kilka ciekawych linków w tym zakresie:

  • http://piktochart.com – narzędzie do tworzenia infografik online. Po zakończeniu pracy można ją zapisać na komputerze w formacie jpeg lub gif.
  • http://www.ned-potter.com/blog/image-sizing-cheat-sheet – ściąga z najbardziej popularnymi wymiarami grafik na różne portale społecznościowe. Autorzy pokazują jasno i wyraźnie jaki rozmiar powinno mieć zdjęcie w tle na FB, Twitterze itd. Dobra propozycja dla perfekcjonistów.
  • http://deathtothestockphoto.com – po zapisaniu się do newslettera, mniej więcej raz w miesiącu otrzymujemy paczkę (150 – 250mb) zdjęć w wysokiej rozdzielczości, również do użytku komercyjnego!
  • https://unsplash.com – stock online. Po prostu wchodzimy, szukamy i zapisujemy wysokiej jakości zdjęcia. Polecane przede wszystkim ze względu na brak typowej stockowej sztuczności.
  • https://www.pexels.com – i kolejny stock online. Jak wyżej.
  • http://tudu.org.pl – platforma, która pojawiła się całkiem niedawno. To miejsce, w którym można odnaleźć i skontaktować się z wolontariuszami a pomoc dla naszej organizacji odbywa się zdalnie przez internet. Co oznacza, że można skorzystać ze wsparcia m.in. w tworzeniu grafik, tekstów, tłumaczeń.

Poradnik dla organizacji pozarządowych cz. 1 powstał na bazie własnych doświadczeń. Na pewno może być rozbudowany o inne równie przydatne strony, dlatego czekamy na komentarze! Te najlepsze zostaną nagrodzone oficjalnymi podziękowaniami na naszym profilu facebookowym (LINK) i twitterze (LINK) 🙂 

Część 2 poradnika już w następnym tygodniu.

~JK

Poradnik dla organizacji pozarządowej część 1