Nie chodzi o to ile ma się lat, ale o to, aby aktywnie spędzać czas. Ruszyła kampania „Pora seniora”

Nie ważny rocznik, nie ważne doświadczenie – aktywni społecznie potrzebni są zawsze. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami a płynące z niego wiedza i umiejętności to wartości, którymi warto się dzielić. 17 listopada ruszyła kampania „Pora Seniora”, której celem jest promocja i zachęcenie szczecińskich seniorów do aktywności społecznej poprzez uczestnictwo w wydarzeniach oferowanych w przestrzeni naszego miasta a przede wszystkim poprzez wolontariat!

Celem kampanii jest budowanie więzi międzypokoleniowej, rozwijanie wspólnego poczucia tożsamości młodych i starszych mieszkańców Szczecina, kreowanie postaw zainteresowania swoimi korzeniami oraz miejscem, w którym żyją.

Niski stopień aktywności społecznej wśród osób starszych nie wynika z braku predyspozycji, ich wieku czy niechęci do angażowania się a z braku dostępność informacji oraz możliwości angażowania się osób starszych w konkretnie zaplanowane działania, aby w pełni wykorzystać ich potencjał w planowaniu i przeprowadzaniu inicjatyw.

Zachęcamy, więc wszystkich – międzypokoleniowo – do działania i aktywności w:

  • dzieleniu się swoimi spostrzeżeniami na temat naszego Szczecina w akcji „Opowiedz mi Szczecin!”,
  • spotkaniach ludzi w różnym wieku, aby budować to, co międzypokoleniowo można przedyskutować, opowiedzieć i zrozumieć – pierwsze spotkanie już 3 grudnia!,
  • uczestnictwa i współprowadzenia warsztatów dla wolontariuszy: wolontariuszem zostać może każdy a każdy senior może podzielić się swoimi zainteresowaniami podczas własnych warsztatów,
  • realizacji wspólnych wydarzeń w przestrzeni Szczecina – 20 grudnia!,
  • udziału w bezpłatnych warsztatach komputerowych dla seniorów, aby swoje historie umieścić w sieci!

Od 17 listopada do końca miesiąca w środkach komunikacji miejskiej, na citylightach oraz wybranych bilboardach będzie można zobaczyć plakaty promujące wolontariat wśród szczecińskich seniorów. Wolontariat przede wszystkim bo … Polska jest krajem w UE, której odsetek wolontariuszy w wieku 60+ wynosi ledwo 4%.  Średnia w UE to 10%, natomiast w krajach skandynawskich dochodzi nawet do 20%. Pora to zmienić i pokazać YES WE CAN – w końcu to Pora Seniora!

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.senior.szczecin.pl

Kampania „Pora Seniora” jest częścią zadania „Seniorze – jesteś potrzebny!” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych 2012 – 2013.