Już po raz trzynasty  szczecińskie organizacje pozarządowe  zapraszają mieszkańców i gości naszego miasta na Wielki Piknik Pasji – czyli XIII Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI, który odbędzie się 25 maja 2014 roku.

Tegoroczne  spotkanie odbędzie się tradycyjnie na Jasnych Błoniach w niedzielę  25 maja 2014. Spotkanie POD PLATANAMI będzie zwieńczeniem VIII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, który w tym roku rozpocznie się 17 maja 2014. 

Wydarzenie to jest świętem szczecińskiego trzeciego sektora, organizowanym przez NGO-sy dla wszystkich mieszkańców i gości naszego miasta. To także platforma dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi a mieszkańcami naszego miasta – zarówno tymi, którzy działania trzeciego sektora śledzą na bieżąco, jak i tymi, którzy nie bardzo wiedzą, na czym polega nasza praca. Pragniemy po raz kolejny zaprosić Państwa do współtworzenia tego niezwykłego na skalę Polski wydarzenia, bo bez Państwa energii i pomysłów Spotkanie „POD PLATANAMI” w ogóle nie mogłoby mieć miejsca. Pokażmy się, pochwalmy się swoimi osiągnięciami, udowodnijmy, że sektor pozarządowy to ogromna siła!

POZARZĄDOWO

Pragniemy by tegoroczna edycja mała charakter wyjątkowy a teren szczecińskich Jasnych Błoni w trakcie trwania imprezy stał się swojego rodzaju „makietą”  aktywnego miasta.

Dlatego chcemy by każdy kto przyjdzie na nasze spotkanie mógł odwiedzić np. :

 • Rondo Historii- i zobaczyć prezentacje i inscenizacje grup rekonstrukcyjnych
 • Zaułek Artystów- oglądając przygotowane tam wystawy obrazów, rzeźb i rękodzieła
 • Plac Uśmiechów – z atrakcjami dla najmłodszych
 • Gościniec Smaków – kosztując niepowtarzalnych smaków regionalnych produktów i potraw
 • Zakątek Zdrowia i Urody– korzystając z oferty organizacji promujących zdrowy tryb życia i programy profilaktyki zdrowotnej
 • Szpaler Życzliwości – korzystając z porad i doradztwa
 • Park  Aktywnych – biorąc udział w przygotowanych tam warsztatach, grach i zawodach sportowych
 • Skwer Zaufania-uczestnicząc w prezentacja i pokazach związanych z bezpieczeństwem i pierwszą pomocą
 • Bulwar Marzeń – to miejsce w którym każdy z odwiedzających będzie mógł wyrazić swoje oczekiwania i marzenia w stosunku do szczecińskich organizacji pozarządowych
 • Aleję Mediów – gdzie swoje stoiska prezentacyjne będą miały zlokalizowane przedstawiciele szczecińskich gazet, rozgłośni radiowych i telewizyjnych, mediów elektronicznych.
 • Aleję Biznesu – na której będzie można zapoznać się z ofertą sektora szczecińskich przedsiębiorców adresowana właśnie do NGO

Jest to także wspaniała możliwość dla organizacji pozarządowych, które będą miały okazję nawiązać współpracę właśnie z tymi grupami.

NAJCIEKAWSZA PREZENTACJA

Nie są to jedyne elementy wyróżniające tę edycję. Zmienia się również formuła wyboru Najładniejszego Stoiska. W tym roku wyboru najładniejszego stoiska, ale także najciekawszej prezentacji, dokona specjalnie powołana Komisja, w skład której wejdą przedstawiciele sektora pozarządowego, Urzędu Miasta, mediów oraz biznesu. Organizacje pozarządowe, które najaktywniej prezentować będą swoje stanowiska staną przed szansą wygrania nagród rzeczowych o łącznej wartości 2000 zł (I miejsce – 1000 zł, II i III miejsce po 500 zł).

KONKURSY, POKAZY, WARSZTATY, GRY, ZABAWTY, TURNIEJE

Zachęcamy do przygotowania ciekawych propozycji, angażujących mieszkańców Szczecina podczas Spotkania, np. do przeprowadzenia zawodów sportowych, twórczych warsztatów, turniejów wiedzy. Dla organizacji, które w ramach Szczecińskiego Spotkania Organizacji Pozarządowych „POD PLATANAMI” zaproponują jego uczestnikom najciekawsze i atrakcyjne formy aktywnego udziału w imprezie ( gry, warsztaty, konkursy, pokazy itp.) organizatorzy przekażą Bon Aktywizacyjny upoważniającym do zakupu niezbędnych materiałów warsztatowych niezbędnych do przygotowania i przeprowadzenia zaproponowanych form.

WYSTĘPY I POKAZY ARTYSTYCZNE

Zapraszamy wszystkie stowarzyszenie i fundacje do wspólnego tworzenia części artystycznej wydarzenia, którą pokażemy na profesjonalnej scenie. Warto skorzystać z tej szansy, aby pochwalić się przed szerszą publicznością swoją działalnością, pomysłami oraz inicjatywami.

GAZETA "POD PLATANAMI"

W tym roku szczecińskie organizacje pozarządowe będą mogły również zaprezentować swoją działalność na łamach specjalnie przygotowanej gazety „Pod Platanami”. Warto zaznaczyć, że gazeta będzie rozdawana zarówno w trakcie Spotkanie „POD PLATANAMI”, jak i w tygodniu poprzedzającym wydarzenie. Planowany nakład naszego okolicznościo0wego wydawnictwa wynosi 5 000 tys. egz.  Zachęcamy do przygotowania artykułów, fotoreportaży z pracy Waszych organizacji.

VIII TYDZIEŃ INICJATYW POZARZĄDOWYCH

Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych „POD PLATANAMI” odbędzie się 25 maja 2014 r. (niedziela) na terenie Jasnych Błoni w obrębie ulic Karola Szymanowskiego, Michała Ogińskiego, Stefana Moniuszki i Piotra Skargi. Tradycyjnie będzie ono oficjalnym, hucznym zakończeniem VIII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, podczas którego przedstawiciele sektora pozarządowego zaproszą mieszkańców do wspólnego spędzenia czasu. Wydarzenia Tygodnia rozpoczną się 17 maja 2014 r. i potrwają do 25 maja 2013 r. To w tych dniach promowane będą szczecińskie organizacje pozarządowe, zwłaszcza przez pryzmat ich działalności, zorganizowanych festiwali czy wydarzeń.

DNI OTWARTE

Dni otwarte w ramach VIII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych to wspaniała okazja zaproszenia do siedziby Waszej organizacji gości i okazja do zaprezentowania Państwa działalności. Być może wśród odwiedzających Waszą organizację gości znajdziecie kolejnego współpracownika, wolontariusza a być może dzięki Wam kolejne osoby będą realizowały swoje pasje aktywnie działając w sektorze pozarządowym. Czekamy na Wasze zgłoszenia byśmy mogli zaprosić do Was mieszkańców i gości naszego miasta.

AKADEMIA LUDZI AKTYWNYCH

Jedną z przewidzianych w ramach TIP-u akcji będzie Akademia Ludzi Aktywnych, skierowana do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, do współtworzenia której również Państwa gorąco zapraszamy. Zaraźcie swoją pasją najmłodszych! Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.ala.twiks.pl.

POZARZĄDOWA KROPLA KRWI

W ramach VIII Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych , Zachodniopomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, przy współpracy z  Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie zachęcają do wzięcia udziału w akcji honorowego krwiodawstwa. Pozarządową Kroplę Krwi można oddawać od 19 do 24 maja 2014 r. Wystarczy przyjść do stacji krwiodawstwa RCKiK w Szczecinie  przy al. Wojska Polskiego 80/82. Oddając  krew  powiedzcie magiczne hasło „PLATANY” .


Więcej informacji na www.platany.org

Organizatorzy
Fundacja Sektor3, Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno- Społecznych TWIKS, Stowarzyszenie MediaDizajn

Współfinansowanie
Miasto Szczecin


Dokumenty do pobrania:

 1. zaproszenie do udziału w spotkaniu 
 2. zgłoszenie uczestnictwa
 3. regulamin uczestnictwa
 4. specyfikacja opłat za uczestnictwo