Zeszłoroczna akcja pn. PAMIĘĆ MIASTA wraca na podwórko kolejnej kamienicy. Jej mieszkańcy staną się bohaterami serii fotograficznych portretów, za które znów będzie odpowiadał Marcin Zaborowski.

PAMIĘĆ MIASTA to społeczna inicjatywa, która w swojej pierwszej odsłonie pochylała się nad tematem pamięci zapisywanej w miejskiej przestrzeni. Bohaterami byli najstarsi mieszkańcy szczecińskiej kamienicy przy ul. Kopernika 11/12, którzy stanowią bezcenny nośnik pamięci i przechowalnię wiedzy dotyczącej tej części miasta. Akcja podjęła próbę uwiecznienia ich wspomnień w postaci fotograficznych portretów, wpisując osobiste historie w przestrzeń i zbiorową pamięć miasta. Wszystko zakończył podwórkowy wernisaż, w którym udział wzięły tłumy.

PAMIĘĆ MIASTA #2 stanowi naturalną kontynuację tego działania. Druga odsłona podejmuje próbę spojrzenia na zagadnienie z poszerzonej perspektywy. Oprócz uchwycenia konkretnych ludzi w określonym miejscu i czasie oraz uwiecznienia ich historii w tkance miasta w formie fotograficznych portretów, akcja zaprezentuje także odmienione przez nich miejsce. Znów za obiektywem stanie Marcin Zaborowski, laureat trzeciego miejsca w konkursie Grand Press Photo 2014.

Wystawa ukaże zaangażowanie mieszkańców w rewitalizację budynku przy ul. Niedziałkowskiego 23 przeprowadzoną w latach 2013-2014. Ponadto, Pamięć Miasta #2 stworzy przestrzeń integrującą bohaterów poprzedniej i obecnej edycji, bazując na sprawdzonej i praktykowanej na całym świecie idei sąsiedzkiej sieci pomocy i wzajemnego świadczenia sobie usług. Jak? Lokatorzy budynku przy ul. Niedziałkowskiego 23 będą służyć wiedzą i praktyczną pomocą wspólnocie mieszkańców przy ul. Kopernika 11/12 w zakresie modernizacji budynku. Lokatorzy Kopernika zaś, w ramach wzajemności, przygotują w przestrzeni swojego podwórka otwarte wydarzenia plenerowe, np. seanse kinowe.  W ramach akcji zaplanowano także tkackie warsztaty międzypokoleniowe i otwartą dla wszystkich akcję plenerową pn. PODWÓRKOWO, która zwieńczy projekt w czerwcu 2015 r. Więcej już wkrótce na:

www.inkubatorkultury.szczecin.pl.

Akcję PAMIĘĆ MIASTA #2 realizuje Patrycja Proczak i Stowarzyszenie Media Dizajn we współpracy ze Szczecińskim Inkubatorem Kultury. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Szczecin.

KONTAKT:

Patrycja Proczak, tel. 695 426 866

Kinga Rabińska, tel. 91 424 04 64