Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Szczecinie zaprasza do udziału w szeregu spotkań z kulturą tatarską w ramach projektu „Okno na Świat: Tatarzy”.
BAJU BAJU
18 września 2017 (poniedziałek) o godz. 17.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na promocję książki „Baju, baju z tatarskiego kraju” połączoną z warsztatami dla dzieci oraz spotkaniem dla dorosłych poświęconym kulturze i obyczajom polskich Tatarów. Podczas promocji będzie można kupić książki i zdobyć autograf autorów oraz wysłuchać wybranych historii.
Po promocji książki, około godz. 18.00, najmłodszych uczestników zapraszamy na warsztaty plastyczne z Iriną Malińską – dzieci poznają techniki tworzenia ilustracji za pomocą akwareli i… soli! Zapewniamy materiały plastyczne. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zgłoszenia drogą mailową: promocja@mbp.szczecin.pl. do 14 września.
Z kolei ich opiekunów i inne zainteresowane osoby zapraszamy w tym samym czasie na spotkanie z Musą Çaxarxanem Czachorowskim, który opowie o polskich Tatarach, ich kulturze, obyczajach, historiach i tradycjach. Wstęp wolny!
TATARZY WIERNI POLSCE
Posłuchajmy opowieści o Tatarach. Zapraszamy do ProMediów, 19 września 2017 (wtorek), o godz. 17.00, na spotkanie z dr. Aleksandrem Miśkiewiczem, połączone z promocją jego książki „Tatarzy wierni Polsce”.
Aleksander Miśkiewicz (ur. 1945) doktor nauk humanistycznych, ukończył historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest emerytowanym wykładowcą Uniwersytetu w Białymstoku, nadal czynny zawodowo. Interesuje się losami współczesnej Polski, szczególnie dziejami ziem północno-wschodnich, Kresów, Tatarów polskich oraz historią Pomorza po 1945 roku. Niezmordowany popularyzator wiedzy na temat historii Tatarów polskich. Autor książek (m.in. „Tatarska legenda. Tatarzy polscy 1945–1990”, „Tatarzy na Ziemiach Zachodnich Polski w latach 1945–2005”, „Tatarzy polscy 1918–1939. Życie społeczno-kulturalne i religijne”) i wielu artykułów o tematyce tatarskiej. Redaktor i współpracownik kilku czasopism wydawanych przez tatarskie instytucje, m.in. „Pamięć i trwanie”, „Przegląd Tatarski”. Członek Rady Naukowej „Rocznika Tatarów Polskich. Seria 2”.
Książka „Tatarzy wierni Polsce. Szkice z dziejów Tatarów polskich z XX wieku”, to opowieść o Tatarach, którzy przenieśli do naszych czasów ducha Rzeczypospolitej Obojga Narodów i polskich Kresów. Polscy Tatarzy to fenomen w historii wyznawców islamu. Zachowując odrębność religijną oraz pielęgnując własne tradycje i obyczaje, przyjęli polską kulturę, pokojowo asymilując się z narodem polskim. Już od ponad sześciuset lat pozostają wiernymi i lojalnymi obywatelami Rzeczypospolitej. Autor porusza w swej publikacji, między innymi następujące tematy: jak Tatarzy bronili Polski w wojnie polsko-bolszewickiej i w czasie II wojnie światowej; gdzie walczył 1 Szwadron Tatarski 13 Pułku Ułanów Wileńskich; kim był legionista i przyjaciel Józefa Piłsudskiego Aleksander Sulkiewicz; czy Tatarzy wspierali „Solidarność”; gdzie przebiega „Szlak tatarski”; jakie są relacje polskich Tatarów z rodakami z Krymu, a jakie z innymi wyznawcami islamu; którzy z polskich pisarzy i artystów mają tatarskie pochodzenie, a nawet jak smakują przysmaki z tatarskiej jurty!
Zapraszamy wszystkich ciekawych tatarskiego tematu do ProMediów. Na miejscu będzie można kupić książkę i otrzymać autograf od naszego gościa. Podczas spotkania będzie też można zakupić czasopismu „Goniec Kresowy”. Wstęp wolny.
TATARSKIE ŚLADY – SPACER I FILM
Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerze i projekcji filmu w ramach projektu „Okno na Świat: Tatarzy”. 21 września 2017 (czwartek) o godz. 17.00 rozpocznie się spacer tatarskimi śladami po Szczecinie, pod przewodnictwem dr. Aleksandra Miśkiewicza. Spotykamy się na Placu Janiny Szczerskiej.
Po spacerze, o godz. 19.30, odbędzie się projekcja filmu „Tatarskie ślady”, w kinie „Zamek”. Po seansie będzie można porozmawiać z reżyserką filmu, Małgorzatą Prokop.
„Tatarskie ślady” (2011, reż. Małgorzata Prokop). Film powstał na zamówienie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie do wystawy „Tatarzy polscy. Historia i Kultura Tatarów w Polsce”, której kuratorem była Barbara Igielska. Tatarzy to jedna z najmniejszych, najmniej zbadanych i dostępnych mniejszości etnicznych, zamieszkałych w Polsce od ponad 600. lat. Ich sztuka zawdzięcza swe oblicze niezwykłej mieszance kultur nadwołżańskich Bułgarów, Złotej Ordy i późniejszych chanatów. Mieszkają głównie na Podlasiu, w Trójmieście, Warszawie, ale także w Gorzowie Wielkopolskim i w Szczecinie. W Bohonikach i Kruszynianach – małych wsiach tuż przy granicy z Białorusią oraz w Gdańsku Oliwie mają swoje meczety. Nie udało się im zachować języka, ale kultywują tradycje przodków i wyznają islam. Czują się Polakami spod znaku Półksiężyca. Film został zrealizowany w szczecińskiej Agencji Producenckiej ARTwizje.
Małgorzata Prokop. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1989-2006 dziennikarka i reżyserka TVP. Autorka cykli programowych „Art Wizje”, „Chwila Kultury”, reportaży „Jerzy Giedroyć i paryska Kultura”, „Wojciech Siudmak: Poza Horyzontem”, „Powrót Norwida”, „Jerzy Duda Gracz nie tylko o malarstwie”, „Francja nad Loarą”, „Berlin, Berlin” i innych. Od 2007 Agencja Producencka ART WIZJE – twórczyni filmów „Tatarskie ślady”, „Pompa Funebris”, „Szczecin miasto Oriona”, „Marianowska Droga Krzyżowa”, „My Polacy – My Amerykanie”.
Wydarzenia są organizowane w ramach projektu „Okno na Świat: Tatarzy” dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, Oddział w Szczecinie.
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.