15 marca, o godzinie 17.00 w siedzibie Szczecińskiego Inkubatora Kultury odbędzie się oficjalna premiera Opowiedz mi Szczecin. 6 miejsc, 12 bohaterów, 12 opowieści – wspomnienia, nieznane historie, fakty. Wszystko widziane oczami seniorów oraz młodych ludzi. Jak wyglądało życie zwykłego człowieka kilkanaście lat temu, z czym kojarzy się Gontynka, czy Niebuszewo zasługuje na swoją złą sławę. Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w najbliższy piątek.

Opowiedz mi Szczecin to zebrane historie 12 osób, dla których wspólnym mianownikiem są konkretne miejsca w naszym mieście. Gontynka, dzielnica Niebuszewo, bunkier pod dworcem PKP, Książnica Pomorska, Zamek Książąt Pomorskich, Jasne Błonia to główni bohaterowie krótkich (4 – 7 minut) filmików, które powstały w ramach projektu "Seniorze – jesteś potrzebny!". Zamysł był prosty – zestawić ze sobą miejsca, które wszyscy znamy, widziane oczami seniorów (pionierów powojennego Szczecina) oraz osób młodych. 

Dzięki współpracy ze Szczecińskim Inkubatorem Kultury części opracowanych materiałów filmowych zostanie zaprezentowana w miejscu, które samo w sobie stało się ważnym elementem naszego miasta. Pewnie o budynku przy ul. Wojska Polskiego 90 mógłby również powstać nie jeden film opowiadający jego historie. 15 marca o godzinie 17.00 zapraszamy wszystkich na wspólne obejrzenie 4 filmików w sali kinowej Szczecińskiego Inkubatora Kultury.

Tak jak wspominaliśmy ciut wcześniej filmów jest 12 a na premierze przedstawimy tylko 4, ktoś może zapytać co z resztą. Dzięki współpracy ze szczecińskimi portalami o tematyce miejskiej będziemy emitować po 2 odcinki tygodniowo (jedno miejsce na tydzień). Opowiedz mi Szczecin będzie się pojawiał na portalach www.wszczecinie.pl, blogu Szczecin nie jest wioską z tramwajami orazwww.hot-point.pl.

Premierowy pokaz 15 marca jest równocześnie startem kampanii na rzecz aktywności seniorów PORA SENIORA. Głównym założeniem kampanii jest promowanie wolontariatu wśród seniorów oraz działań na rzecz aktywności osób 55+. W ramach kampanii przewidzieliśmy:

  • regularną emisję filmików Opowiedz mi Szczecin – chcemy przełamać bariery senior-młodzież oraz pokazanć jak dużo ciekawych historii może przekazać nam senior,
  • działania pro wolontariackie (billboardy oraz informacje w środkach komunikacji miejskiej) – zachęcamy seniorów, którzy chcą działać na rzecz innych do zostania wolontariuszem. Czas którym dysponują, wiedza i doświadczenie życiowe powodują, że są doskonałymi kandydatami na wolontariuszy,
  • wspieranie oddolnych inicjatyw seniorów (grupa wsparcia przy SCWOP Sektor3) – promowanie działań seniorów dostępnymi kanałami informacyjnymi. Jest wiele działań o których nawet nie wiemy a są godne uwagi. Tak właśnie jest z grupą która powstaje przy SCWOP Sektor3. Nie potrzebują regulaminów czy składek, chcą po prostu pomagać sobie nawzajem, kiedy zajdzie taka potrzeba,
  • działanie międzypokoleniowe (akcja POSADŹ KWIATA) – czyli kolejne działanie pokazujące, że dialog jest możliwy, szczególnie w słusznym celu jakim jest upiększanie naszego miasta. Z realizacją akcji czekamy na wiadomości o stanie pogody, chociaż wstępnie zakładamy, że będzie to mniej więcej połowa kwietnia.

Jak widać jest tego sporo, a premiera filmików w najbliższy piątek to tylko wstęp. Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich zainteresowanych nietypowym spojrzeniem na miasto oraz osoby, które chcą wiedzieć coś więcej nt. kampanii PORA SENIORA.

Dodatkowe informacje dostępne na stronie projektu www.senior.szczecin.pl