Noc bez słów, czyli język nie ma znaczenia, to właściwa komunikacja się liczy. Międzynarodowa grupa studentów, aktywistów i artystów zaprasza do udziału w spotkaniu bez słów – pierwszym takim wydarzeniu w Szczecinie. 

W przeładowanym komunikatami świecie zapominamy się porozumiewać, obce języki stają się małymi więzieniami, tracimy kontakt z własną fizycznością i pozawerbalnym rozumieniem. Międzynarodowa grupa studentów, aktywistów i artystów zaprasza do odwiedzenia Szczecińskiego Inkubatora Kultury, gdzie już wkrótce będzie można spokojnie pomilczeć, a jednocześnie być może przeprowadzić jedną z ciekawszych rozmów tego wieczoru.

Idea urodziła się podczas naszych spotkań z organizacją STRAZE z Greifswaldu, gdzie SPEECHLESS NIGHT (Noc bez słów) ma już swoją tradycję, choć i bardziej polityczny charakter ze względu na lokalną specyfikę – opowiada Kinga Rabińska ze Szczecińskiego Inkubatora Kultury – W Szczecinie zwrócimy uwagę na problem samotności, w jakiej trwają cudzoziemcy przyjeżdżający tu coraz częściej w związku z pracą czy ze studiami. Do tego zaliczają się też osoby głuche i głuchonieme, które są szczególną grupą „cudzoziemców” w Polsce. Chcemy poprzez kulturę i sztukę uwrażliwić szczecinian na ten problem i pokazać, że język nie to nie wszystko i że wiele zależy wyłącznie od chęci.

Wokół tej idei powstała grupa zapaleńców – międzynarodowych wolontariuszy Stowarzyszenia Polites i artystów goleniowskiego Teatru Brama. Dla nich ten temat jest bardzo aktualny. To dzięki nim SPEECHLESS NIGHT będzie prawdziwą nocą bez słów. W programie pokazy niemych krótkometrażowych filmów, prezentacje teatralne, spektakl taneczny, kolacja w ciszy i wystawa tworzona na żywo przez uczestników. Na pewno będzie się działo i nie będzie sztampowo. Nie trzeba mówić w żadnym języku, nie trzeba w ogóle mówić. To będzie mały eksperyment, który nie uda się bez mieszkańców Szczecina. Zapraszamy wszystkich, bo chcemy trochę przewietrzyć codzienność, pozwolić ludziom na milczenie – dodają organizatorzy.

 


Noc bez słów – start w sobotę, 14 listopada 2015 r. o godzinie 19:00 w kameralnym kinie INKU (al. Wojska Polskiego 90). Wstęp wolny. 


 

SPEECHLESS NIGHT, czyli Noc Bez Słów to wspólne przedsięwzięcie INKU i społecznej organizacji STRAZE z Greifswaldu oraz wolontariuszy międzynarodowych biorących udział w programie European Voluntary Service. Partnerzy: Urząd Miasta Szczecin, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, Kuchnia Kany, Teatr Brama.

Noc bez słów w Szczecińskim Inkubatorze Kultury