Fundacja Animatus zaprasza na cykl koncertów „Śladami Mistrza Barnima Gruneberga”. Wydarzenie sfinansowane w ramach konkursu #mikroDOTACJE2018.


Fundacja Animatus zaprasza na cykl koncertów muzyki organowej i wokalnej pn. „Musica in Fermata. Śladami Mistrza Barnima Grüneberga” w wykonaniu zespołu SERVE BONE!

  • 8 kwietnia 2018 | godz. 19.00 | Kościół p.w. Św. Ducha, ul. Młodzieży Polskiej 17, Szczecin – Zdroje
  • 22 kwietnia 2018 | godz. 19.00 | Kościół p.w. Królowej Korony Polskiej, ul. Kr. Korony Pl. 28, Szczecin – Niebuszewo
  • 6 maja 2018 | godz. 19.00 | Kościół p.w. Najśw. Serca Pana Jezusa, pl. Zwycięstwa 1, Szczecin – Śródmieście

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje WSTĘP WOLNY!

W Szczecinie mieszkał i tworzył Barnim Grüneberg – jeden z najznakomitszych europejskich budowniczych instrumentów z przełomu XIX i XX wieku. To właśnie prezentacji tego dziedzictwa jest poświęcicony niniejszy projekt koncertowy. Barnim odebrał gruntowne wykształcenie w zawodzie. Był znakomitym uczeniem swego wuja Carla Augusta Buchholza, budowniczego organów z Berlina. Miał również możliwość kształcenia się u słynnych mistrzów: Eberharda Friedricha Walckera (1794 – 1872) z Ludwigsburga i u Aristide’a Cavaille-Coll (1811-1899) w Paryżu. Był także jednym z założycieli Towarzystwa Niemieckich Organmistrzów.
Firma B. Grüneberg budowała organy przeważnie na Pomorzu i w Meklemburgii ale również w Rosji i w krajach nadbałtyckich a nawet na Islandii i w Afryce Południowej. W 1933 r. całkowita liczba dzieł przekroczyła 1000. Do tej pory na polskim i niemieckim Pomorzu zachowało się około 200 instrumentów.


Wykonawcą koncertów będzie szczeciński Zespół „SERVE BONE”, powstały z inicjatywy studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. Wykonawcy pragną przybliżyć odbiorcom artystyczne wartości polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego, muzyki wokalnej oraz organowej. Repertuar zespołu to przede wszystkim dzieła polskiej muzyki sakralnej oraz utwory kompozytorów szczecińskich.

„Serve Bone” to łacińskie słowa oznaczające Dobrego Sługę. Zostały one zaczerpnięte z kompozycji Philippa Dulichiusa, którą zespół debiutował w 2017 roku podczas interdyscyplinarnego koncertu dyplomowego magistrantek Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Ponad to zespół brał udział w koncercie muzyki dawnej „Malarstwo dźwiękowe barokowej Europy” a także w I Szczecińskich Spotkaniach z Muzyką Polską i Sakralną „SACRA/POLONICA”.

Zespół SERVE BONE współtworzą:
Maja Lewicka – sopran
Katarzyna Kostyk – sopran, organy
Karolina Bubieńczyk – alt, organy
Mateusz Pawelec – tenor, organy
Jakub Lebioda – bas, organy
Dawid Tenderenda – bas


Projekt współfinansowany ze środków Miasta Szczecin w ramach programu „Mikrodotacje” Sektor 3 Szczecin