Jest nas grupka ludzi, mamy świetny pomysł na fajne wydarzenie w Szczecinie, ale nie do końca wiemy jak je przygotować. Brak funduszy, brak podstawy teoretycznej, słaba organizacja bardzo często staje się ścianą nie do przejścia dla pełnych zapału ludzi. Projekt Kuźnia Pomysłów ma być rozwiązaniem na ten problem. Zbieramy ludzi, którzy chcą coś robić, dajemy im wiedzę teoretyczną, budujemy z nich silny zespół, a następnie pomagamy w realizacji pomysłu. 

Wszystko zaczęło się od zwykłej rozmowy przy kanapce: Mamy wolontariuszy z pomysłami, ale nie do końca wiedzą jak je realizować – słowa Krzyśka Sowy z Fundacji Hot-Point. Kiedyś realizowaliśmy projekt SzLAK, na którym uczyliśmy grupy jak przygotowywać mini wydarzenia. Może zrobimy coś takiego dla was? – padła odpowiedź od Janka Karpierza między kęsami kanapki. Trochę później, sklarował się pomysł, został dobrze opisany i zgłoszony do konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na rok 2013. Udało się uzyskać wsparcie finansowe, więc działamy 🙂 

Od zwykłej gadki zrodził się projekt Kuźnia Pomysłów, realizowany przez Fundację Hot-Point oraz Stowarzyszenie Liderów i Fundraiserów. Projekt, którego celem jest uzbrojenie ludzi z pomysłami w wiedzę teoretyczną i praktyczną. Część grupy już jest, ale mimo to szukamy jeszcze chętnych osób/grup, które chciałyby w fajnych warunkach i świetnym towarzystwie przygotować swoje własne wydarzenie. Jednak nawet my mamy swoje ograniczenia – w Kuźni Pomysłów wziąć udział może tylko 20 osób 🙁

W jaki sposób będzie wyglądać praca podczas Kuźni:

  1. do 15 czerwca trwa rekrutacja. Do tego czasu chcemy zebrać grupę uczestników, załatwić wszelkie formalności, wyjaśnić niejasności.
     
  2. Po rekrutacji mamy szkolenia weekendowe, 2 wyjazdowe, 1 w Szczecinie. To właśnie na szkoleniach 20 osób podzielimy na 5 mniejszych podgrup, z których każda będzie realizować mini wydarzenie. Zdajemy sobie sprawę, że gdzie 2 Polaków tam 3 pomysły, dlatego zdecydowaliśmy się na wydzielenie kategorii tematycznych – czytelnictwo, muzyka, taniec, sport i rekreacja, fotografia, taniec. Ważna informacja – szkolenia są integralną i obowiązkową częścią projektu, dlatego na samym wstępie warto sprawdzić czy na pewno dam radę w nich uczestniczyć!
     
  3. Po zrealizowanych szkoleniach mamy 5 podgrup, które znają się między sobą. Jednak w ramach Kuźni Pomysłów chcemy stworzyć zespoły, które współpracują świetnie wewnątrz jak i na zewnątrz. Dzień Budowania Zespołu ma pomóc ustalić predyspozycje poszczególnych osób do działań zespołowych. Będzie śmiesznie, będzie merytorycznie, będzie konkretnie!
     
  4. Przedostatnim etapem Kuźni Pomysłów jest wsparcie ze strony doradców. Każda podgrupa ma do dyspozycji 24h na indywidualne lub grupowe doradztwo. Pomoc przy oficjalnych pismach, papierologii, działaniach promocyjnych, rozmowach z partnerami i odpowiadanie na wszelkie pytania nurtujące uczestników. 
     
  5. Na samym końcu jest praktyka! Konkretne wydarzenia, przygotowane na szkoleniach, dopracowane w szczegółach podczas doradztwa zostaną zrealizowane. Jest to najważniejszy punkt Kuźni Pomysłów, który jest wisienką na torcie. Teoria zostanie przekuta w praktykę!

Do tego wszystkiego, każda z podgrup będzie miała swoją stronę www wydarzenia, nasz grafik pomoże przygotować materiały (logo, kilka grafik, plakat, ulotka). Plakaty i ulotki wydrukujemy 🙂 

Jak widać możliwości płynące z udziału w Kuźni Pomysłów są naprawdę duże, ale to nie koniec! Chcielibyśmy, aby powstałe podgrupy zostały przy Fundacji Hot-Point. Co to da? Możliwość realizacji dalszych wydarzeń pod parasolem organizacji pozarządowej, której misją jest promocja naszego pięknego miasta.

Pozostaje tylko zgłosić się – na stronie www.kuzniapomyslow.eu znajduje się pełen opis projektu oraz terminy szkoleń. Jeśli jesteś chcesz wziąć udział w Kuźni Pomysłów to koniecznie odwiedź na stronie dział rekrutacja 🙂 Nie czekajcie aż wasz ogień się wypali – zapraszamy do Kuźni Pomysłów!