WIEK ASTRONOMII – KURS #4 FOTOGRAFOWANIE OBIEKTÓW UKŁADU SŁONECZNEGO. 11 czerwca, godz. 17.00

Zajęcia programu kształcenia Wiek Astronomii zatytułowane „Fotografowanie obiektów Układu Słonecznego” wprowadzą słuchaczy w świat praktycznych obserwacji nieba nad głową. 

Czego się dowiemy?
– co widać na niebie i jak zaplanować obserwacje?
– obiekty Układu Słonecznego – co można zarejestrować?
– jakie są różnice w pozyskiwaniu obrazów „bliskiego” a „głębokiego” kosmosu?
– techniki obróbki otrzymanego obrazu.

W tej części kursu dowiemy się jak fotografować Słońce i struktury na naszej gwieździe: filamenty, flary, pochodnie, protuberancje, granule, koronalne wyrzuty masy, plamy, włoski oraz Księżyc: fazy, szczegóły topografii, barwy naszego satelity. A także planety: szerokokątnie Merkurego, fazy Wenus, burze na Marsie, księżyce Jowisza i jego Wielką Czerwoną Plamę, pierścienie Saturna, barwę Urana, Neptuna oraz komety, planetoidy, planety karłowate, meteory i bolidy oraz obiekty sztuczne: Międzynarodową Stację Kosmiczną, inne satelity.

Na te i inne pytania odpowiemy we wtorek, 11 czerwca 2019 o godzinie 17:00 w sali nr 13 w Budynku Jednostek Międzywydziałowych ZUT, al. Piastów 48.


Miejsce kursu:

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Budynek Jednostek Międzywydziałowych, Al. Piastów 48, sala nr 13 na parterze.
Dokładna lokalizacja: https://goo.gl/maps/9PdmZ1dG6H72

Zapisy prowadzone są:

– przez formularz online: https://bit.ly/2JZC4fM– przez wypełnienie załączonego pdf i dostarczenie go bezpośrednio do prowadzących kurs 7 maja o godz. 17.00. Link do formularza pdf: https://goo.gl/7sSXG
– za pośrednictwem maila: ptma@ptma.szczecin.pl


Wiek Astronomii to seria bezpłatnych kursów, przeznaczony dla osób które ukończyły 60 rok życia. Zajęcia o zróżnicowanej tematyce prowadzone będą przez doświadczonych prelegentów szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Kursanci będą mieli możliwość zdobycia zarówno teoretycznej wiedzy z zakresu astronomii, jak i poznać temat w praktyce – podczas obserwacji nieba, czy uczestnicząc w badaniach naukowych. 

Program szkoleniowy “Wiek Astronomii” jest elementem zadania publicznego BDO/SP/2019/033, dofinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin: “Integracja i aktywizacja osób starszych – wsparcie inicjatyw popularyzujących naukę i aktywność intelektualną seniorów na terenie Gminy Miasto Szczecin”.

Organizator: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, oddział Szczecin