Przedstawiamy wrocławsko – poznański „KARnet 15+ – model współpracy trójsektorowej“. Model będzie ułatwiał wchodzenie na rynek pracy młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, w tym z pieczy zastępczej.

We Wrocławiu i Poznaniu rozpoczyna się etap testowania modelu aktywnego partnerstwa organizacji pozarządowych z publicznymi Instytucjami Pomocy Społecznej i przedsiębiorcami w ramach projektu „KARnet 15+ – model współpracy trójsektorowej“. Model będzie ułatwiał wchodzenie na rynek pracy młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, w tym z pieczy zastępczej.  
 
Testowanie rozwiązań
Nowa forma wsparcia polega na zmianie sposobu pracy z młodzieżą. Zamiast podejścia skoncentrowanego na deficytach i zachowaniach patologicznych młodzieży, proponuje pracę pozytywną, skupioną na zasobach i kompetencjach młodych ludzi. Pracownicy sektora NGO zostaną wyposażeni w gotowe (opisane i sprawdzone) metody działania na rzecz poprawy sytuacji młodzieży. Będą to m.in.: narzędzia pracy i materiały edukacyjne dopasowane do potrzeb grupy docelowej, a także kompetencje w zakresie wsparcia młodzieży w podejmowaniu ważnych decyzji zawodowych. Model zakłada objęcie kompleksowym wsparciem osób młodych już od 15 roku życia – w ten sposób wcześniej niż dotychczas będą przygotowani  do usamodzielnienia się i wchodzenia na rynek pracy.
 
Działalność klubów
Narzędzia pracy będą testowane w sieciach Klubów Aktywności Rozmaitych – miejscach spotkań i nieformalnej edukacji młodzieży Każda sieć będzie liczyła 3 kluby, które będą rozmieszczone w różnych dzielnicach miast. Kluby skupią wokół siebie osoby o różnych zainteresowaniach, będą miejscem poszukiwania, eksperymentowania, tworzenia przestrzeni dla edukacji nieformalnej i rozwoju kompetencji społecznych, zdobywania kompetencji zawodowych. Kluby Aktywności Rozmaitych zakładają również integrację młodzieży objętej opieką zastępczą z rówieśnikami spoza pieczy. Takie rozwiązanie pozwoli skutecznie zapobiegać wykluczeniu młodych ludzi.
 
Za bezpośrednie działania w Klubach Aktywności Rozmaitych odpowiedzialna będzie kadra merytoryczna klubów: Koordynatorzy Klubów, Liderzy Procesów Grupowych oraz Przewodnicy po Rynku Pracy. Młodzież będzie rozwijać swoje zainteresowania wraz z Liderami Aktywności Rozmaitych. Kadra klubów zostanie przeszkolona i przygotowana do pracy z młodzieżą (weźmie udział w warsztatach, superwizjach i sesjach coachingowych).
 
Etap analityczny 
Zasadność wszystkich działań etapu testowania została dokładnie sprawdzona w trakcie etapu diagnostyczno-analitycznego projektu. Opracowany raport („OPS i NGO w działaniach na rzecz młodzieży”) zwraca uwagę na różne aspekty funkcjonowania NGO we współpracy trójsektorowej w kontekście rozwiązywania problemów młodzieży. NGO, mimo dużej motywacji do realizacji projektów, napotykają na liczne przeszkody, które blokują współpracę. Wśród nich znajdują się blokady związane z sytuacją życiową młodych ludzi, którzy po skończeniu 18 roku życia często nie mają już czasu na kształtowanie swojej osobowości, skupiają się na pracy, nierzadko utrzymaniu rodziny. Przekłada się to na problemy z rekrutacją tych osób do projektów czy też innych działań podejmowanych na ich rzecz. 
 
Z drugiej strony zdiagnozowane zostały kluczowe problemy młodzieży. Dotychczasowa pomoc udzielana młodym ludziom, objętym opieką zastępczą, jest rozczłonkowana wśród wielu instytucji i ma charakter wybiórczy. Wychowankowie mają problemy z identyfikacją swoich zainteresowań (a nawet, jeśli je zidentyfikują, nie rozwijają ich), posiadają deficyt kompetencji społecznych i kulturowych. W konsekwencji dokonują przypadkowych, nieadekwatnych wyborów poziomu i kierunków kształcenia. To z kolei wpływa na ich niską pozycję na rynku pracy i problemy z pozyskaniem przez pracodawców odpowiednich kandydatów do pracy. Poprzez udział w Klubach Aktywności Rozmaitych młodzież będzie rozwijać umiejętności, które zwiększą jej szanse na rynku pracy, a tym samym pozwolą wejść w dorosłość bez kompleksów i z adekwatnym obrazem własnej osoby. 
 
Więcej informacji na temat projektu „KARnet 15+ – model współpracy trójsektorowej“ można znaleźć na stronie www.karnet15plus.pl.
 
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Inicjatorem i Liderem Partnerstwa realizującego projekt jest Wrocławska Rewitalizacja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
 
Partnerami projektu są instytucje sektora publicznego, pozarządowego i prywatnego: Gmina Wrocław (w imieniu której projekt realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu), Wrocławska Pracownia Psychoedukacji i Terapii „PLUS” Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz spółka ATTESTOR s.c. Ewa Kuzilek-Sekścińska, Ewa Suchożebrska.