Majdaniec powraca do ukochanego Szczecina.

Najpiękniejsze oczy Lazurowego Wybrzeża, jak pisała przed laty o Helenie Majdaniec francuska prasa, znów spojrzą w stronę ukochanego Szczecina. Wszystko za sprawą nowej publikacji Rafała Podrazy, w której polską królową twista wspominają m.in. Czesław Niemen, Halina Kunicka, Irena Jarocka, Tomasz Raczek i Maria Szabłowska. Rusza promocja książki i towarzyszącego jej wydawnictwa muzycznego.

„Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień” to pierwsza w Polsce publikacja w całości poświęcona Helenie Majdaniec. Książkę sfinansował Wydział Kultury Urzędu Miasta w Szczecinie. Na książkę złożyło się pięćdziesiąt pięć bogato ilustrowanych wspomnień jej rodziny, przyjaciół i współpracowników. Wszystkie zebrał Rafał Podraza, szczeciński dziennikarz, pisarz i poeta, którego urzekła niejednoznaczność postaci.

Chciałem ocalić od zapomnienia jedną z najważniejszych artystek polskiego big-beatu. Ta książka ma niejako przywrócić piosenkarkę jej ukochanemu miastu, za którym zawsze tęskniła, o czym często mówiła w wywiadach – mówi autor.

O Majdaniec opowiadają m.in. szczecińscy muzycy: Grażyna Rudecka, Zbigniew Włodarczyk i Wojciech Rapa. W książce znajdziemy też wspomnienia Katarzyny Gaertner, Haliny Kunickiej, Ireny Jarockiej, Czesława Niemena, Karin Stanek, Marii Szabłowskiej czy Mariana Lichtmana, perkusisty zespołu Trubadurzy. Ogromne archiwum niepublikowanych wcześniej zdjęć udostępniała na potrzeby książki także Małgorzata Majdaniec – bratanica piosenkarki.
Wydawnictwo jest wyjątkowe również ze względu na towarzyszącą mu płytę z piosenkami nagranymi przez Helenę Majdaniec we Francji. Melodie, do których artystka śpiewa po francusku nie pojawiły się nigdy wcześniej w Polsce, w oficjalnym obiegu. Wydanie płyty sfinansował Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojciech Drożdż.
Książkę i płytę będzie można zdobyć w trakcie serii spotkań autorskich towarzyszących premierze.

Szczeciński Inkubator Kultury zaprasza na spotkanie z autorem oraz gośćmi podczas wieczoru autorskiego, który odbędzie się 12 grudnia 2013 r. o godz. 18.

Helena Majdaniec (1941-2002) – królowa twista, legenda polskiej piosenki.  W latach 60. jedna z największych gwiazd polskiego big-beatu. Współpracowała z grupami Niebiesko-Czarni i Czerwono-Czarni, występowała obok takich gwiazd jak Olivia Newton-John czy Cliff Richard. U szczytu kariery wyemigrowała do Francji. Zostawiła po sobie pełną paletę przebojów, w tym energetyczne: „Rudy rydz”, „Czarny Ali Baba”, „Jutro będzie dobry dzień”, i romantyczne "Zakochani są wśród nas”.
Zaprasza: Miasto Szczecin, Związek Literatów Polskich Oddział Szczecin, Szczeciński Inkubator Kultury

Co: Spotkanie autorskie Rafała Podrazy promujące książkę „Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień”
Kiedy: 12.12.2013, godz. 18:00
Gdzie: Szczeciński Inkubator Kultury, al. Wojska Polskiego 90

Zapraszamy!