Wydarzenie Global Justice Night zostało wymyślone i odbywa się w Szczecinie, ponieważ to, co dzieje się gdzieś daleko na świecie, jest ciekawe i coraz częściej dotyczy nas wszystkich.

To propozycja dla ludzi, którzy lubią wiedzieć, jak jest urządzony świat i chcą sprawiedliwych szans dla siebie i innych. Pokazujemy filmy, które zaskakują i otwierają oczy, zapraszamy gości, którzy – jak Krzysztof Miękus, nasz tegoroczny gość – opowiadają historie o świecie za pomocą sztuki. Co roku wydarzeniu towarzyszy loteria z ciekawymi nagrodami – w tym roku wyjątkowe książki. Od dwóch lat impreza odbywa się również w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i Lublinie.

Rezerwujcie dla nas środowy wieczór! Zaprasza Polska Zielona Sieć.

W programie:

  • premiera filmu Krzysztofa Miękusa „Droga do Man Eater’s Bridge” o jednej z najważniejszych afrykańskich dróg, która od wieków jednym dawała nadzieję a dla drugich była śmiertelną pułapką; *spotkanie z reżyserem, którego zapytamy o to, jak za pomocą sztuki opowiadać ważne i trudne historie;
  • * loteria z nagrodami książkowymi, m.in. „Głód” M.Caparrósa z autografem autora!;
  • *filmowy eksperyment „Living on One Dollar”, w którym amerykańscy studenci na własnej skórze doświadczają, jak trudno jest wyjść z ubóstwa;
  • *O Europejskim Korpusie Solidarności – wolontariat i rozwój zawodowy z korzyścią dla świata
  • *muzyczny chillout z DJ Radience (electropop, disco, funk, indie rock).

Trailer autorstwa Małgorzaty Goliszewskiej, który tłumaczy, dlaczego warto przyjść na Global Justice Night:

 

Zdjęcia do publikacji: oprócz załączonych banerków promujących imprezę możliwe jest użycie zdjęć z filmu „Droga do Man Eater’s Bridge” za podaniem autora, dostępnych do ściągnięcia tutaj: https://we.tl/5Up3PIsBhF

W tym roku, imprezy odbędą się: 15. listopada w Szczecinie, 16. listopada w Łodzi, 17. listopada we Wrocławiu, 21. listopada w Lublinie, a w Rzeszowie 24. listopada.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

1. Premiera filmu „Droga do Man Eater's Bridge” poprzedzona rozmową z reżyserem Krzysztofem Miękusem

Polska Zielona Sieć, reż. Krzysztof Miękus, 2017, max 30min

Czy rozwój wystarczy mierzyć liczbami, np. kilometrami wybudowanych dróg? To pytanie zadaliśmy mieszkańcom slumsów Mombasy, których domy stoją na drodze wielkiej inwestycji – rozbudowy bardzo potrzebnej autostrady, łączącej jeden z największych portów na wschodnim wybrzeżu Afryki z jej wnętrzem. Pieniądze na budowę drogi pożycza m.in. nasz, europejski bank rozwoju EBI. Ta trasa była od zawsze symbolem postępu i bramą dla afrykańskiego interioru. Niestety, tak jak w przeszłości jej budowniczowie byli pożerani przez lwy jak w okolicy tytułowego mostu nad rzeką Tsavo, tak teraz mieszkańcy terenów przy drodze są "pożerani" przez… no właśnie przez co? Dlaczego nie można zbudować tej drogi nie niszcząc życia najbiedniejszych Kenijczyków? Dwa lata temu lokalna ludność podjęła walkę o swoje prawa, zapisane w kenijskiej konstytucji. Z konieczności stali się wzorami świadomych obywateli, którzy wykorzystują wszystkie możliwości obrony przed wielką machiną źle pojętego „rozwoju”. Ich działania to praktyczna realizacja hasła naszej kampanii „Rozwój? Nie szkodzi”.

2. Spotkanie z reżyserem filmu "Droga do Man Eater’s Bridge" Krzysztofem Miękusem

O tym, jak wyglądała praca nad filmem i czy trudno jest komunikować globalne tematy w Polsce, porozmawiamy z Krzysztofem Miękusem, dziennikarzem i artystą zajmującym się przede wszystkim dokumentem w kontekście sztuki współczesnej. K.Miękus w swoich działaniach wykorzystuje różne media, głównie fotografię, wideo, dźwięk, instalacje. Działa na pograniczu sztuk wizualnych i dokumentu. W 2003 roku opublikował wraz z historykiem i dziennikarzem Adamem Leszczyńskim książkę-reportaż Naznaczeni – Afryka i AIDS poświęconą ekonomicznemu i kulturowemu kontekstowi epidemii AIDS w Afryce. Jest kuratorem sztuki współczesnej. Film "Droga do Man Eater’s Bridge" powstał we współpracy z Polską Zieloną Siecią.

3. Filmowy eksperyment „Living on one dollar”
reż. Chris Temple, Zach Ingrasci, Sean Leonard, 2013, 56min

Jak wygląda życie za dolara dziennie? Bohaterowie filmu z małej rolniczej społeczności Pena Blanca w Gwatemali, gospodarują pieniędzmi o wiele lepiej niż niejeden mieszkaniec bogatego kraju, bo muszą. Kiedy żyje się na krawędzi, nieprzewidziane sytuacje np. opłacenie lekarza i leków podczas choroby dziecka, są o wiele bardziej dotkliwe. "Jesteśmy biedni i tacy pozostaniemy" – wypowiedź jednej z bohaterek filmu pokazuje prawdziwe oblicze ubóstwa, z którego mimo wielkich chęci, ambicji i pracy, czasem nie sposób się wyrwać.

Twórcy filmu przez dwa miesiące mieszkali w wiosce Pena Blanca i na własnej skórze doświadczyli jak trudno żyć za dolara dziennie. Poznali oznaki niedożywienia, ubiegali się o pożyczkę, aby móc zainwestować i uprawiać małe pole. Gdyby nie pomoc sąsiadów, ponieśliby porażkę. Efektem ich eksperymentu jest nie tylko film, ale też stała pomoc dla społeczności, z którą żyli. Część pieniędzy ze sprzedaży licencji na pokazy bezpośrednio wspiera bohaterów filmu. Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku, twórca idei mikrokredytów, nazwał ten film obowiązkową pozycją do obejrzenia, podobnie jak Gary Ross, reżyser Igrzysk Śmierci.

Trailer po angielsku:  https://www.youtube.com/watch?v=Ze72rpWp_Dg

4. O Europejskim Korpusie Solidarności

W jaki sposób Ty możesz reagować na społeczne wyzwania i zdybywać inspirujące doświadczenia? Jak się dostać do Korpusu? Co możesz mu zaoferować i co otrzymasz w rewanżu? Na te i inne pytania odpowie Joanna Tyszkiewicz ze szczecińskiego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct.

5. Loteria z nagrodami książkowymi

Jedyna w roku okazja na wygranie toreb Global Justice Night 🙂 a także książek o świecie, m.in. „Głód” Martina Caparrosa z dedykacją od autora!!! Lektura na całą zimę!

6. Chillout z DJ Radience

Electropop, disco, funk, indie rock – w sam raz na nocne rozmowy w Cafe HORMON.

Global Justice Night w latach ubiegłych:

https://www.flickr.com/photos/zielonasiec/sets/72157674163875741/ https://www.flickr.com/photos/zielonasiec/sets/72157658210416773/