„Kamienice Szczecina zapraszają wszystkich na Dni Erwina Ackerknechta! 

23 kwietnia 2013, godz. 17 (wtorek) – Światowy Dzień Książki: uroczysta (choć nienudna) odsłona tablicy ze szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”.

Kamienica przy al. Piłsudskiego 37 („pod krasnalem”). Tu w latach 1905–1907 mieszkał dr Erwin Ackerknecht.  Tablicę odsłoni Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej. Udekorowana kamienica zamieni się w królestwo książek. Dokona tego Sydonia von Stettin (FB//sydonia.stettin) – czarująca dziewczyna z XXI wieku uwięziona w wieku XVI. Fanfarę zagra Michał Koniarski, hejnalista miasta Szczecin.

 

24 kwietnia, godz.17 (środa) – zwiedzanie Książnicy Pomorskiej (starego budynku) śladami jej przedwojennego dyrektora. Elementy: część zbiorów dawnej Stadtbibliothek (książki z charakterystycznym stemplem), wystawa z archiwalnymi zdjęciami, katalog klamrowy („skrzynkowy”),  katalogi biblioteczne pisane ręką wybitnego bibliotekarza. Zwiedzających przywita na schodach od ul. Dworcowej… sam Ackerknecht! To niepowtarzalna okazja, by zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

 

25 kwietnia, godz. 16-18 (czwartek) – w pobliżu Bramy Portowej: Free Book Zone (SIK) oraz automat do sprzedaży czasopism i książek wg Pracowni Małego S_tworzenia Mozaika. Powstała w siedzibie Inkubatora Free Book Zone, czyli Strefa Wolnych Książek na jeden dzień przeniesie się do centrum. Jeśli chcecie zabrać ze sobą książkę, znaleźć nowy dom dla już przeczytanej czy po prostu porozmawiać z ekipą Inku, zapraszamy. I przywołując Umberto Eco, „pożyjcie z nami podwójnie”.

Dla nas nie tylko lody są z automatu, ale także czasopisma, książki. Jak tego chciał Erwin Ackerknecht. Specjalne automaty zostały wyprodukowane przez berlińską firmę, według jego wskazówek. Pierwszy, ustawiony w 1912 r. w Miejskim Szpitalu cieszył się tak dużym powodzeniem, że rok później zostały postawione kolejne. Jeden z nich stał w budynku Szczecińskiego Towarzystwa Komunikacji, na tyłach obecnej Bramy Portowej. „Książkomat” zaprezentuje Pracownia Małego S_tworzenia Mozaika.

 

26 kwietnia (piątek) – zakupy z rabatem w szczecińskich księgarniach: „Atut” (ul. Ks. Bogusława X 13), „Sedina” (al. Wyzwolenia 97), „Uczniowska” (ul. Jagielońska 76), „Zamkowa” (pl. Hołdu Pruskiego 8).

Facebook (FB/KamieniceSzczecina) od poniedziałku do piątkurozdajemy książki Wydawnictwa FORMA. Książki od Wydawnictwa FORMA popłyną strumieniem szerokim, literackim. Konkurs „KSIĄŻKA Z POLECENIA”: jedno zdanie – jedna recenzja ciekawej książki.

………………………………..………………………………..

Szlak „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice” został już profesjonalnie oznakowany. Na elewacjach kamienic (z racji miejsca wyjątkowego, wartego obejrzenia) zostały w grudniu 2012 r. zamontowane tablice, w ramach wdrażania Systemu Informacji Miejskiej przez Urząd Miasta Szczecin. W najbliższych miesiącach planowana jest seria uroczystych (choć nienudnych) odsłonięć.

 

CHODŹCIE WSZYSCY!

 

………………………………..………………………………..

 

al. Piłsudskiego 37 (Friedrich-Karl-Straße 37)

Budowa: 1895–1896. Projekt: Eugen Wechselmann, Wilhelm O. Zimmermann.

Na III piętrze w latach 1905–1907 mieszkał Erwin Ackerknecht.

 

Erwin Ackerknecht (1880 Baiersbronn – 1960 Ludwigsburg) – profesor, filozof, pedagog, pisarz i bibliotekarz, długoletni dyrektor założonej w 1905 r. Miejskiej Biblioteki przy Grüne Schanze (ul. Dworcowa) w Szczecinie. Dbał o rozwój Bibliotek Ludowych (Volksbüchereien) na terenie Szczecina oraz całej prowincji Pomorze. Zrealizował wiele nowatorskich projektów, takich jak biblioteka dla niewidomych, muzyczna czy pierwsza objazdowa biblioteka na Pomorzu z drukowanym katalogiem wszystkich zbiorów. Gromadził specjalne księgozbiory dla uczniów, więźniów, pacjentów szpitali. Na ulicach miasta pojawiły się automaty do sprzedaży prasy oraz książek. Był założycielem Uniwersytetu Ludowego (Volkshochschule), nowoczesnej szkoły dla bibliotekarzy, współtwórcą nieistniejącego już kina Urania, organizatorem poetyckich wieczorów autorskich i przedstawień teatralnych, autorem książek oraz artykułów w wydawanym przez siebie czasopiśmie bibliotekarskim. W 1934 r. rządy nazistów przerwały jego działalność. Poświęcił się głównie powiększaniem zbiorów w założonym przez siebie Pomorskim Archiwum Biograficznym (Pommersches Biographisches Archiv). Opuścił Szczecin wraz z żoną w marcu 1945 r.

 

………………………………..………………………………..

www.KamieniceSzczecina.pl

www.facebook.com/KamieniceSzczecina

kontakt@kamieniceszczecina.pl