14 listopada 2020 Stowarzyszenie POP-ART zaprasza na kolejną edycję szczecińskich spotkań z popkulturą Beton 2020. Ze względu na pandemię wszystkie wydarzenia w ramach Betonu 2020 będą streamowane online na profilu portalu betoniarka.net na Facebooku: https://www.facebook.com/betoniarka.net/. Udział w wydarzeniu jest darmowy.

Uwaga! Śledźcie nasze profile w mediach społecznościowych, bo partnerskie wydawnictwa komiksowe przygotowały specjalne promocje tylko dla Was!

Organizator

Program:

12.00 Warsztaty komiksowe, prowadzenie: Edyta Bystroń Komiksy (zapisy: stowarzyszeniepopart@gmail.com)

prelekcje od fanów dla fanów
(partner merytoryczny: Szczeciński Klub Azji)

  • 13.00-13.30 Kreacja bohaterek żeńskich w anime – czyli encyklopedia dere w pigułce – Robert ‘Fandomowy Serek’ Bilski
  • 13.30-14.00 O programistkach, które wpłynęły na branżę gier video“Matki, żony, programistki” – Maksym Kardas
  • 14.00-14.30 Syndrom Jednej Twarzy, czyli jak NIE projektować bohaterki – Ozzie Scribler
  • 14.30-15.00 Postapo w Anime. Krótkie i subiektywne omówienie nurtu postapokalipsy w japońskiej animacji oraz zestawienie polecanych tytułów w tej tematyce – Michał “Afgan” Rozmarynowski

15:00 Tomasz Panek rysuje na żywo “Tomek, a narysuj mi…” – Wy kończycie to zdanie, a on rysuje co chcecie!

16.00 “Dlaczego warto publikować latynoamerykańskie komiksy”. O komiksie południowoamerykańskim rozmawiają Bartek Rabij (Wydawnictwo Mandioca) i Kuba Jankowski

17:00 Spotkanie z Unką Odyą (prowadzenie: Marta Kostecka POP-ART)

18.00 Dyskusja o polskim komiksie zaangażowanym z udziałem Beata Sosnowska artystka, Szarosen i Katarzyna „PannaN” Witerscheim ART. Prowadzenie: Dominika Gracz.

Wydarzeniom towarzyszy wirtualna wystawa „Komiksowe kobiety” Arnolda Wolińskiego.

WARSZTATY KOMIKSOWE ONLINE

Beton 2020 rozpocznie się 14 listopada o godz. 12.00 warsztatami komiksowymi prowadzonymi online przez Edytę Bystroń. Wszystkich chętnych do udziału prosimy o kontakt stowarzyszeniepopart@gmail.com  – zainteresowani otrzymają link do wirtualnego pokoju na platformie Zoom, w którym odbędą się zajęcia. Warsztaty są oczywiście darmowe 😊

Warsztaty są dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę z opowiadaniem swoich komiksowych historii, uporządkować dotychczasową wiedzę lub wspólnie wykonać inspirujące ćwiczenia online. Omówimy podstawowe elementy składowe komiksu, zaprojektujemy własne postaci i wymyślimy krótkie fabuły. Każdy będzie pracował w domu u siebie, ale będzie można zaprezentować swoje prace online i skonsultować je na żywo.

Przygotujcie kartki A4, ołówki, cienkopisy, gumki do ścierania i temperówki. Jeśli jeszcze nie uczestniczyliście w warsztatach online, to może być odpowiedni moment, żeby spróbować czegoś nowego!

GOŚCIE

Edyta Bystroń – ilustratorka, rysowniczka, twórczyni komiksów. W swojej twórczości porusza zagadnienia z dziedziny szeroko pojętej problematyki społecznej, kwestie związane z niesprawiedliwością systemu władzy czy eksploatacją zwierząt.  Absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Studium Pedagogicznego na tej uczelni. www.edytabystron.pl

Jakub Jankowski – jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Tłumaczy głównie komiksy: z portugalskiego, hiszpańskiego i angielskiego. Tłumaczenie komiksów to jego drugi etat, a komiksy to także część jego pracy akademickiej i popularyzatorskiej. Pisał o komiksach w serwisie Poltergeist, na blogu pRzYpAdKiEm oraz w Kwartalniku Kultury Komiksowej Ziniol, a obecnie – recenzje dla Zeszytów Komiksowych. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego (od 2009). Przygotowuje książkę o teorii i praktyce przekładu komiksu.

Unka Odya – W czasie życia płodowego Unka wchłonęła swojego bliźniaka. Wkrótce potem próbowała wchłonąć matkę. Urodziła się w 1986 roku, niedługo po katastrofie w Czarnobylu. Naukowcy utrzymują, że te wydarzenia nie są powiązane. Jest autorką znanego paska „Doskonały strzał, milordzie” i wielu innych, kompletnie nieznanych. Autorka komiksu Brom. W 2013 zdobyła (razem z Janem Mazurem) Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Zasłużenie. Grand Prix w kategorii Najlepszy Polski Album za komiks „Brom” otrzymała na MFKiG w Łodzi w 2019 roku. W 2020 nominowana za „Broma” w kategorii Najlepszy komiks polski do Orient mena – nagrody polskiego środowiska komiksowego. Laureatka tejże nagrody.

Tomasz Panek – grafik, rysownik, ilustrator, malarz, autor tego wpisu…trudno jest mi zdecydować się na jedną formę wyrazu, także wciąż próbuję nowych rzeczy. Na mój dotychczasowy dorobek składają się 2 książki (z serii „Mało Szczegółowy Przewodnik po Szczecinie”), seria wystaw malarskich na których prezentowałem swoje postapokaliptyczne obrazy cyfrowe pt. „Szczecin 2200” oraz opublikowane 2 komiksy pt. „Rzeźnik” oraz „ Dźwigozilla” które powstały w ramach serii „Komiks Szczeciński”.

Karolina “Szarosen” Plewińska – autorka komiksów internetowych i zinów. Jej komiksy to wybuchowa mieszanka beztroskiego koloru oraz ciężkiego, depresyjnego humoru. W swojej twórczości porusza tematy ważne, takie jak błędy w wychowaniu i edukacji, szkodliwe stereotypy, inność. Stara się być głosem tych, których nikt nie słyszy.

Bartłomiej Rabij – dziennikarz piłkarski, współpracownik tygodnika Piłka Nożna, Polsatu Sport i TVP Sport. Autor książki „Podcięte skrzydła kanarka” traktującej o przyczynach kryzysu gospodarczego i sportowego Brazylii. Właściciel wydawnictwa Mandioca. Mandioca specjalizuje się w wyszukiwaniu komiksów autorów z Ameryki Południowej.

Beata Sosnowska – artystka interdyscyplinarna. Jej tworzywem jest rysunek, w którym często odwołuje się do innych form wyrazu takich, jak: słowo, film, fotografia i malarstwo. Na swoim koncie ma działania performatywne. Prowadzi warsztaty komiksowe w środowiskach osób wykluczanych społecznie takich jak więźniarki, osoby starsze i osoby LGBTQ. Współpracuje z organizacjami feministycznymi i pozarządowymi. Ostatnio ukazała się jej antologia „Stworzenie”.

Katarzyna Witerscheim – urodzona i wychowana na Śląsku. Autorka komiksów internetowych, znana z takich projektów jak: instagramowy 1995Regi czy zbiór słowiańskich opowieści „Slavonica”. W 2018 wydała swój solo papierowy debiut, komiks historyczny o Śląsku – „Helena Wiktoria”. Współpracująca z takimi scenarzystkami jak Kelly Thompson czy Magdalena Visaggio przy takich komiksach jak “Jem and the Hollograms” i “Sex Death Revolutio”.

KOMIKSOWE KOBIETY

Jak co roku naszej imprezie towarzyszy wystawa tematyczna Arnolda Wolińskiego, który tym razem wziął na celownik „komiksowe kobiety”. Wystawa odbędzie się w formule wirtualnej – szczegóły niebawem. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z informacją autora o jego dziele.

Żyjemy w czasach, gdy każdy ma telefon i może nim robić zdjęcia, a wszechobecne kamery wykonują nam ich tysiące. Publiczny wizerunek można kreować i wciąż zmieniać, tworząc go na nowo. Wśród tysięcy ujęć, setek banalnych pamiątek naszej rzeczywistości, zapisów stanów świadomości i portretów JA prawdziwego, bądź sztucznego, zacierają się granice prawdy i fałszu na nasz temat. Nasz obraz dziś może być stworzony nie na nasze podobieństwo, ale na naszą potrzebę lub potrzebę innych. Tworzymy więc miejsca, sytuacje, tła, swój wizerunek.

Na wirtualnej wystawie zatytułowanej „KOMIKSOWE KOBIETY” mamy możliwość zmierzenia się z własnym wyobrażeniem przedstawionych kobiet. Możemy sami zdecydować, czy wybieramy realizm, czy może komiksowość ich postaci.

Arnold Woliński – Animator kultury, grafik, czasem malarz. Od zawsze lubił rysować, na początku tworzył kredkami „Bambino”, a obecnie posługuje się komputerem i profesjonalnymi programami graficznymi do tworzenia i przetwarzania grafiki. Tworzy głównie farbami akrylowymi, ale nie obce mu są spraye i art peny. Jego główną inspiracją są prace Andy’ego Warhola, który zafascynował go świeżością spojrzenia na puszkę zupy i techniką wykonania prac. W jego pracach znajdziemy wiele z poetyki Pop Artu, secesji, ale i komiksu. O swojej twórczości mówi często, że stosuje recykling pop-kulturalny, przetwarza motywy i postacie znane z masowej świadomości.


Organizator: stowarzyszenie Porozmawiajmy o PopKulturze Ale raczej Taktownie „POP-ART”

Partnerzy: Szczeciński Klub Azji, wydawnictwo Granda, wydawnictwo Mandioca

Patronat medialny: Betoniarka.net

Finansowane ze środków Miasta Szczecin.

#mikroDOTACJE

#mikroDOTACJE2019