Wielkimi krokami zbliża się kolejna akcja rekrutacyjna przygotowywana przez studentów z międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. Kim właściwie są i czym zajmują się w Szczecinie?

 

 

 

 

Po pierwsze – eXchange!

Na ulicach naszego miasta jakby więcej obcokrajowców. Oto pierwszy „syndrom” AIESEC – wolontariat. Liczba wymian z miesiąca na miesiąc rośnie. W tym momencie mamy w planach uruchomić kolejne 5 projektów, do 7 już istniejących, które usprawnią proces wymiany – mówi mi Dominik Grzębka, lider jednego z projektów.

Na czym polega wolontariat, czym zajmują się wolontariusze w Szczecinie? To zależy od projektu, w jakim biorą udział – jedni odbywają wolontariat w przedszkolu, inni w gimnazjach, jeszcze inni w szkole średniej. W planach są również hospicja i aktywizacja osób starszych. Cel jest jeden – spotkanie z obcą kulturą, które owocuje wzajemnym zrozumieniem, przyjaźniami, których nie dzielą granice państw. To również świetna okazja do szlifowania języka angielskiego i pokonywania własnych barier.

Jak wyjechać?

Na wolontariat wyjechać może każdy maturzysta, student i absolwent do dwu lat po studiach. Wystarczy znać język angielski przynajmniej na poziomie B1, przejść rozmowę kwalifikacyjną i… wybrać jeden ze 112 krajów świata, który chcemy odwiedzić. Na miejscu wolontariusza przejmuje Buddy, czyli osoba, która pokaże mu najciekawsze miejsca, zapozna z ludźmi, zrobi wszystko by poczuł się jak w domu. Dom zresztą także czeka na nas w „pakiecie” – gości nas bowiem bardzo często Host Family, czyli rodzina chętna przyjąć wolontariusza.

Wolontariusz Brandon Johnson (USA) z dziećmi w przedszkolu.

Oferta wyjazdu to jednak nie tylko wolontariat. Dla studentów po licencjacie istnieje możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki do dużych korporacji.


Jesteśmy w Szczecinie!

Aby możliwe były wymiany, potrzebny jest Oddział Lokalny.

Ania Jankowska z rodziną i zagranicznymi gośćmi : Aylin (Turcja) i Polly (Chiny)

Ostatnio byliśmy odpowiedzialni za inicjatywę „Wesołego Tramwaju”, jeździliśmy z naszymi wolontariuszami po ulicach miasta zabytkowym tramwajem tańcząc w śniegu po kostki i zachęcaliśmy ludzi do udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy –relacjonuje Dominik Grzębka. Innym razem w galerii „Galaxy” wolontariusze wraz ze swoimi polskimi opiekunami zorganizowali show pod nazwą „Global Village”, można było skosztować potraw ze wszystkich stron świata, posłuchać opowieści o zwyczajach innych kultur. Były także konkursy dla dzieci i nieśmiertelne „AIESEC Dance”, czyli ciekawie aranżowane tańce grupowe z przymrużeniem oka. Na wiosnę rozpocznie się projekt „Speak 2 Speaking” – każdy Szczecinianin będzie mógł za symboliczną opłatą odbyć 6 tygodniowy kurs językowy prowadzony przez rodzimego użytkownika danego języka.

W AIESEC odnajdzie się każdy: od informatyka po filologa. Każdy rozwija się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami: jeden tworzy grafikę, inny zajmuje się sprzedażą, jeszcze inny koordynuje działania wolontariuszy czy utrzymuje kontakt z mediami. Daje to młodym ludziom niebywałą szansę rozwoju, poprawy zdolności autoprezentacji, ciekawy wpis do życiorysu, który czyni ich dużo bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy, ale przede codzienną satysfakcję płynącą ze współpracy w międzynarodowym środowisku.

Wszystko po to by wykorzystać potencjał ludzki, kreować liderów, wzmacniać pozycję Województwa zachodniopomorskiego na mapie Polski… a wszystko to z młodzieńczym entuzjazmem i pasją!

Konferencja lokalna w Pobierowie. Październik 2012 r.

Autor: Marcin Jagiełowicz