Wolontariusze, studenci i licealiści z Granady, Malagi oraz Lubiany przyjechali do Szczecina aby pomagać w pracach porządkowych w nowy centrum edukacji (Ośrodek Akademicki „Rejs”) oraz hospicjum św. Jana w Golęcinie. Przyjechali za własne pieniądze, pracowali 8 dni i czuli się u nas świetnie. Szczególnie za sprawą sympatycznych i pomocnych szczecinian… Wolontariat na skalę Europejską – czyli opowieść jak Polskie Stowarzyszenie Promocji Nauki zaprasza do nas aktywną młodzież!
Szczecińskie stowarzyszenie PSPN (Polskie Stowarzyszenie Promocji Nauki) zaprosiło grupę młodzieży do międzynarodowego obozu, aby podczas wakacji wspólnie pomagać innym i poznać Szczecin. To już nie pierwszy przyjazd – mówi – licealista Rafał Sikorski współkoordynator pobytu młodzieży. Co roku zapraszamy studentów i licealistów, aby pomagali nam i zaprzyjaźnionym instytucjom w pracach porządkowych, w przywracaniu blasku zapuszczonym terenom czy budynkom. Proste prace, ale widoczny efekt.
W dniach 12-22 lipca młodzież pracowała w nowym Ośrodku Akademickim „Rejs” oraz odwiedziła też Hospicjum św. Jana Ewangelisty.
Idea obozów wolontariackich jest popularna szczególnie w krajach zachodnich. W ten sposób młodzież może poznać „praktykę” pomagania i zaangażowania w inicjatywy społeczne dla potrzebujących. Wyjeżdża się do miejsc, w których można pracować przez kilkanaście dni. To również okazja, aby poznać nowych ludzi, kulturę, aktualne wyzwania. W szczecińskim Ośrodku Akademickim „Rejs”, w ubiegłych latach byli także wolontariusze z Włoch czy Niemiec. Zawsze towarzyszy im młodzież ze Szczecina. Poza wspólną pracą, szczecinianie pokazują wolontariuszom miasto, spędzają z nimi czas wolny. Tegoroczne hity – mówi maturzysta Tomas Rosiek – to świetne mecze piłki nożnej na Orliku, rejs po porcie, lody na Błoniach, ognisko na Polance Miodowej.
Plan dnia oferował 4 godziny pracy, czas wolny oraz udział zajęciach pracy nad charakterem i zrozumieniem chrześcijańskich aspektów życia codziennego. Co zauważyli Hiszpanie, Polska jest dla nich krajem interesującym także pod względem tradycji i religii. Poza tym zaznaczyli, że czas płynie tu szybciej oraz pogoda jest inna…
Młodzież ze Szczecina brała udział w 3 warsztatach dla liderów. Dzięki temu łatwiej było wszystko zorganizować wspomina Rafał Sikorski. Od autobusu, po zakupy, wyjazdy, nocleg czy dobrze dobraną kawiarnię.
Hiszpanie spacerujący po Szczecinie napotkali wielu życzliwych szczecinian, którzy im pomagali i towarzyszyli. Tegoroczny pobyt pozwolił na dokończenie prac porządkowych w Ośrodku „Rejs” oraz uporządkowaniu materiałów budowlanych w hospicjum.
Ośrodek Akademicki „Rejs” to męski akademik dla studentów wszystkich uczelni oraz centrum edukacyjne i kultury dla młodzieży. Jest prowadzony przez Pomorskie Stowarzyszenie Promocji Nauki. Za zajęcia o charakterze religijnym i formacyjnym odpowiada Opus Dei, prałatura personalna Kościoła Katolickiego.