Zapraszamy wszystkich szczecinian do wzięcia udziału w Tygodniu Europejskim organizowanym przez Punkt Europe Direct – Szczecin! Będzie to doskonała okazja do wspólnego świętowania Dnia Europy, dyskusji na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego, a także podzielenia się refleksjami na temat miejsca Polski i naszego regionu w Unii Europejskiej.

Zaczniemy blogowo. W poniedziałek, 5 maja zapraszamy na warsztat „Jestem blogerem i co dalej?”. Zajęcia poprowadzi znany szczeciński bloger, Paweł Krzych, który pokaże, jakie są tzw. „skutki uboczne” posiadania bloga, dlaczego blog stał się naszą bronią obosieczną. Zastanowimy się wspólnie, czy blogosfera to jedna, wielka społeczność, czy może system oddzielnych wysp czasami połączonych cienkimi mostami. Razem odpowiemy na pytanie: gdzie blogi są teraz, a gdzie będą za parę lat. Zostaną zaprezentowane również wyniki badania szczecińskiej blogosfery – ilu jest blogerów, o czym i jak często piszą, jakie popełniają błędy. Dowiecie się również, jak blogi wykorzystywane są jako oficjalny kanał komunikacji w Unii Europejskiej, co jest ważne szczególnie teraz, przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Następnego dnia zaprosimy szczecinian do Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, w którym odbędzie się spotkanie dotyczące europejskich i ogólnopolskich sieci informacyjnych w Szczecinie. Na Wasze pytania będą odpowiadać konsultanci Punktu Europe Direct – Szczecin oraz Regionalnego Ośrodka Debat Międzynarodowej w Szczecinie.

Również w przestrzeni akademickiej 7 maja (środa) odbędzie się wyjątkowa debata europejska pn. „Polacy czy frakcje polityczne – na kogo głosuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego?”. Warto wziąć w niej udział. Dlaczego? By być świadomym wyboru, którego dokonamy, oddając swój głos i tym samym wybierając kierunek zmian, w jakim zmierzać będzie Europa przez najbliższe kilka lat.  Przyjrzyjmy się danym liczbowym: będą to drugie  co do wielkości demokratyczne wybory na świecie, 400 milionów ludzi ma szansę wybrać 751 posłów i posłanek, którzy rozpoczną swoją pracę w lipcu 2014 r. Będą oni odpowiedzialni nie tylko za kształt, jaki przybierze nasza Europa. Ich głos będzie kluczowy przy wyborze przewodniczącego Komisji Europejskiej, określeniu sposobów zwalczenia skutków kryzysu gospodarczego, zbudowaniu solidarności energetycznej i utrzymaniu osiągnięć integracji europejskiej (np. swobód przepływu osób, kapitału, usług, towarów).

Debata akademicka ma na celu rozjaśnienie kwestii wyborczych, które wciąż mogą być mało klarowne. Zaprosiliśmy znakomitych ekspertów z całej Polski, którzy odpowiedzą na pytania widowni. Spotkanie jest otwarte i apolityczne. Zapraszamy już teraz! Jeśli nie możesz razem z nami zasiąść na auli, zajrzyj na naszą stronę i śledź debatę na żywo za pomocą kanału stream online!

Wielki finał Tygodnia Europejskiego nastąpi 9 maja w Alei Kwiatowej. Będzie nas widać i słychać z daleka – dzięki naszej maskotce, Syriuszowi, będzie wesoło i zabawnie, a dzięki muzyce i żółto-niebieskim kolorom będziecie wiedzieć, że chodzi o Europę! W planach mamy popularne w ostatnim czasie flash moby. Nasze będą jednak niezwykłe bo… europejskie. Ciekawi Was ta uczta dla ucha i oka? Zapraszamy na godz. 11.00 na Flash-mobową Aleję Kwiatową. Chcemy świętować i cieszyć się z Dnia Europy – dołączcie do nas!

Dodatkowo do końca maja w Książnicy Pomorskiej oglądać będzie można wystawę „Unia Europejska – lubię to!” złożoną m.in. z prac nagrodzonych i wyróżnionych w Euforii! Wystawa będzie równocześnie tworzona bezpośrednio przez widzów, bowiem chętni za pomocą kciuków wyrażających „Lubię to!” bądź „Nie lubię!” będą wyrażać swoje opinie na słupowym forum. Każdy będzie mieć szansę pochwalić lub skrytykować minioną dekadę po wejściu do Unii i opisać, czym właśnie dla niego jest obywatelstwo Unii Europejskiej. Polecamy!

Strona www wydarzenia (LINK)

Program Tygodnia Europejskiego (LINK)

~informacja od organizatora