Co to jest informacja publiczna i dlaczego Biuletyn Informacji Publicznej jest obowiązkowy dla wszystkich organizacji, które korzystały z pieniędzy publicznych?

Zapraszamy na mini szkolenie na temat Biuletynu Informacji Publicznej oraz informacji publicznej w działalności organizacji pozarządowych. Obowiązek prowadzenia BIP wynika bezpośrednio z ustawy a jego brak może wiązać się z wezwaniem organu kontroli o jego utworzenie lub rozwiązanie naszej organizacji ze względu na łamanie prawa.

Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się między innymi o tym jakie informacje muszą znaleźć się w BIP, jak je przygotować oraz kto takie informacje może umieszczać.

Dodatkowo, uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się z zagadnieniem informacji publicznej, czyli kto i co musi udostępnić wnioskującemu i dlaczego nie wymaga się do tego formy pisemnej, jak klasyfikować czy dana informacja jest publiczna, jak korzystać z prawa do informacji publicznej. Informacja publiczna to m.in. przebieg konkursu na dotację, faktury z realizacji zadania publicznego, wydatki gminy lub organizacji na promocję, planowane miejskie inwestycje. Również organizacje pozarządowe korzystające ze środków publicznych są zobowiązane do udzielania informacji publicznej.

Chcesz wiedzieć więcej – zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 28 sierpnia 2014 roku w godzinach 16-19 w siedzibie Szczecińskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor3. Spotkanie poprowadzi Szymon Osowski –  prezes stowarzyszenia Sieć Obywatelska – Watchdog Polska. Doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2011 roku został nominowany do tytułu Prawnika PRO BONO za swoją pracę na rzecz prawa do informacji i praw obywateli. W roku 2014 w rankingu Dziennika Gazety Prawnej najbardziej wpływowych prawników zajął dziewiąte miejsce.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest TUTAJ