20 zgłoszeń od szczecińskich organizacji pozarządowych, 20 wyjątkowych działań, dziesiątki wspartych osób. Komisja konkursowa w tym roku miała trudny orzech do zgryzienia. Ale udało się! Przedstawiamy wyniki konkursu Pozarządowy Szczecin 2021

KATEGORIA PROJEKT SPOŁECZNY – czyli inicjatywa na rzecz określonej przez organizację pozarządową grupy

WYRÓŻNIENIA, W POSTACI BONU O WARTOŚCI 400 ZŁ ORAZ DYPLOM, WĘDRUJĄ DO:

Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny za inicjatywę „Bożonarodzeniowy Jarmark Online”, która stała się doskonałą okazją do aktywizacji dzieci i ich rodziców spośród 56-ciu placówek oraz wspólnego kreatywnego, spędzania czasu. Ponad 130-ści własnoręcznie wykonanych dekoracji świątecznych, przez podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, posłużyło do zorganizowania wirtualnego jarmarku, w efekcie którego udało się zebrać środki w wysokości 3.500,00 złotych, które przeznaczono na organizację czasu wolnego podopiecznym placówek podczas ferii i wakacji oraz zakup doposażenia.

Fundacja „Las Sztuki” za wystawę RAJ NA ZIEMI i towarzyszącą jej przestrzeń dźwiękową CISZA i MUZYKA. „Nie ma innego raju – ziemia jest naszym rajem”- słowa Mirosława Hermaszewskiego, spoglądającego na ziemię z jej orbity, przytoczone we wstępie opisu tego zadania najlepiej oddają jego ducha. Fundacja, wspólnie z zaproszonymi artystami, przygotowała specjalną przestrzeń, wykreowany świat, ścieżkę wrażeń, które pozwoliły uruchomić i rozbudzić wyobraźnię ekologiczną wśród młodych mieszkańców Szczecina. Z wykorzystaniem sztuki, poprzez „naukę przez zabawę”, czy doświadczanie Fundacja zwróciła uwagę na zagrożenia ekologiczne
i konieczność dbania o naszą planetę.

LAUREATEM I ZDOBYWCĄ NAGRODY PIENIĘŻNEJ W  WYSOKOŚCI 2.000,00 ZŁ ORAZ STATUETKI W KATEGORII PROJEKT SPOŁECZNY ZOSTAŁA:

Fundacja Badań Społecznych za projekt PSYCHE-pozytywni, którego ideą było wsparcie mieszkańców Szczecina w aspekcie wzrostu wiedzy i świadomości zdrowia psychofizycznego, jak i wypracowanie konkretnych umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Ogromne zainteresowanie udziałem w warsztatach zarówno dzieci jak i dorosłych pokazało realizatorom jak dużą potrzebą są tego typu działania. Fundacja już dziś zapowiada kolejne projekty tego typu.


KATEGORIA AKCJA SPOŁECZNO-OBYWATELSKA – czyli inicjatywa organizacji podejmowana wraz z mieszkańcami, gdzie zaangażowanie w akcję mieszkańców jest jego kluczowym elementem

WYRÓŻNIENIA, W POSTACI BONU O WARTOŚCI 400 ZŁ ORAZ DYPLOM, WĘDRUJĄ DO:

Szczeciński Klub Azji za kolejne XV-ste Szczecińskie Spotkania z Azją,tym razem pod hasłem – „Ekologia w Azji” – z pomocą różnych, atrakcyjnych form przekazu – prelekcji, warsztatów online, spaceru z przewodnikiem, wykonania specjalnej mapy, uczestnicy projektu mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi technologiami i metodami wykorzystywanymi w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska zarówno w krajach Azjatyckich jak i na naszym, rodzimym gruncie. Mogli również zwiększyć wiedzę na temat możliwości odzyskiwania i przetwarzania surowców
z odpadów w wartościowe produkty oraz uświadomić sobie, jak ważne jest działanie uwzględniające troskę o środowisko naturalne.

Stowarzyszenie Wywrotka za pierwsze w Polsce ekstremalne zawody w sprzątaniu lasu Trashmageddon. To unikalne połączenie akcji ekologicznej ze sportem, które w sposób nietypowy pokazuje, że sprzątanie lasu nie musi być nudne, ale może nieść ze sobą przygodę, emocje i dobrą zabawę. Tegoroczna edycja zakończyła się spektakularnym sukcesem. Efektem wydarzenia było oczyszczenie Puszczy Bukowej z ponad CZTERECH  ton śmieci.

LAUREATEM I ZDOBYWCĄ NAGRODY PIENIĘŻNEJ W  WYSOKOŚCI 2.000,00 ZŁ ORAZ STATUETKI W KATEGORII AKCJA SPOŁECZNO-OBYWATELSKA ZOSTAŁO:

Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych „TWIKS”  wraz z Centrum Seniora  za akcję „WielkiejMocy” na rzecz szczecińskich seniorów, zorganizowanej w okresie Świąt Wielkanocnych. Okres pandemii pokazał jaka siła drzemie w każdym z nas. W realizację inicjatywy udało się zaangażować licznie mieszkańców Szczecina, lokalne firmy, przedszkola i szkoły. Dzięki pomocy i otwartym sercom dla najstarszych, często samotnych mieszkańców miasta a także podopiecznych domów pomocy społecznej przygotowano paczki oraz świąteczne upominki, a dzięki zbiórce pieniężnej udało się dotrzeć i wspomóc najbardziej potrzebujących.


Kategoria projekt społeczno-obywatelski – zadanie/ inicjatywa/ działanie/ akcja realizowana na rzecz mieszkańców Szczecina, mająca na celu  przeciwdziałanie i łagodzenie skutków  pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

WYRÓŻNIENIA, W POSTACI BONU O WARTOŚCI 400 ZŁ ORAZ DYPLOM, WĘDRUJĄ DO:

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny zacykl rozmów ze specjalistami w trakcie pandemii, pod hasłem „Poranki z psychologiem”. Spotkania, podczas rozmów transmitowanych na żywo, niosły rodzinom rozwiązania w komunikacji, w sprawach zdrowia psychicznego, napięcia i stresu spowodowanego pandemią a także wieloma towarzyszącymi jej problemami. Zainteresowanie tą tematyką okazało się ogromne,
a Towarzystwo odpowiedziało na ważki i palący problem społeczny. Łącznie spotkania dotarły do blisko 40-sty tysięcy odbiorców.

Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki” za projekt pod hasłem „Prezentuj się lokalnie”. W ramach oddolnych działań mieszkańców, powstała  strona internetowa dedykowana lokalnym przedsiębiorcom, która w trakcie pandemii umożliwiła im  prezentację swojej oferty online. Jednocześnie zachęcała mieszkańców naszego miasta i społeczności lokalne do zakupów w najbliższym sąsiedztwie, u lokalnych przedsiębiorców i usługodawców, wspomagając ich tym samym, w tym trudnym, pandemicznym okresie.

LAUREATEM I ZDOBYWCĄ NAGRODY PIENIĘŻNEJ W  WYSOKOŚCI 2.000,00 ZŁ ORAZ STATUETKI
W KATEGORII PROJEKT SPOŁECZNO-OBYWATELSKI ZOSTAŁA:

Fundacja Badań Społecznych za bajkoterapię dedykowaną najmłodszym odbiorcom, pod nazwą „Słowa w koronie”, która poruszając tematy radzenia sobie z trudnościami wywołanymi pandemią pomogła dzieciom zrozumieć obecną sytuację oraz nabyć pozytywne wzorce radzenia sobie ze stresem.


Lista organizacji, które zostały zgłoszone w poszczególnych kategoriach:

Projekt społeczny – inicjatywa na rzecz określonej przez organizację pozarządową grupy:

 • Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Szczecin – Festyn ekologiczny „Witajcie w naszej bajce”,
 • Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Chowaniec – Drzewiej – pamięć szczecińskich drzew,
 • Towarzystwo Wspierania Dzieci – Jarmark Bożonarodzeniowy,
 • Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych_Centrum Seniora – Inicjatywy Senioralne,
 • Fundacja Las Sztuki – Wystawa Raj na Ziemi,
 • Fundacja Badań Społecznych – PSYCHEpozytywni,
 • Fundacja Kamienica1 – Zagraj w roundnet!,
 • Fundacja KOMES – Stawiamy na dobry klimat!

Akcja społeczno-obywatelska – inicjatywa uczestnika podejmowana wraz z mieszkańcami, gdzie zaangażowanie w akcję mieszkańców jest jego kluczowym elementem:

 • Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM – Dispatchwork na Stołczynie na Światowy Dzień Klocków Lego,
 • Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Chowaniec – II Szczecińskie spotkania z dreszczykiem,
 • The Best of Szczecin – Spotkania fotograficzne,
 • Szczeciński Klub Azji – XV Szczecińskie Spotkania z Azją – Ekologia w Azji,
 • Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych_Centrum Seniora – Wielka Moc,
 • Stowarzyszenie WYWROTKA – Trashmageddon,

Projekt społeczno-obywatelski – zadanie/ inicjatywa/ działanie/ akcja realizowana na rzecz mieszkańców Szczecina, mająca na celu przeciwdziałanie i łagodzenie skutków pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

 • Szczeciński Klub Tenisowy – Family Tenis,
 • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Poranek z psychologiem,
 • Szczecińskie Wodne Pogotowie Ratunkowe – Tor pływacki OPEN WATER,
 • Fundacja Mierz Wysoko – Emocje,
 • Oswajanie Sztuki – Prezentuj się lokalnie,
 • Fundacja Badań Społecznych – Słowa w koronie.

Za wszystkie zgłoszenia bardzo dziękujemy, zwycięzcom oraz wyróżnionym gratulujemy z całego serca! Bądźcie, działajcie i zadziwiajcie świat tym co robicie!