Czy miasta potrzebują budżetu obywatelskiego? Kto ma decydować o jego wyglądzie, wydatkach i przeznaczeniu? Czy głos mieszkańców jest ważny? Po co nam ten budżet? Zapraszamy na dyskusyjną kawiarenkę NGO.

gdzie: Szczeciński Inkubator Kultury, sala kominkowa, al. Wojska Polskiego 90
kiedy: 24 października 2013, g. 17.00.

Hiware Bazar, Poznań, Berlin, Toronto, Łódź, Sopot, Londyn (…) a przede wszystkim Porto Alegre. Wydatkowanie miejskiego budżetu partycypacyjnego przez mieszkańców znane jest już od 1989 roku. Powoli wędruje po świecie i zachęca do aktywności nowe grona zainteresowanych.  Jak pokazuje doświadczenie pieniądze budżetu obywatelskiego są najlepiej wydawane –  odpowiadają na realne potrzeby mieszkańców i to przez nich są konsultowane.


W ostatnich miesiącach coraz więcej prezydentów polskich miast decyduje się, by ostateczny głos w sprawie części miejskich funduszy mieli mieszkańcy. Do tego grona dołączył Szczecin a my zachęcamy do zapoznania się z historią, możliwościami i zasadami budżetu partycypacyjnego – eksperci i praktycy opowiedzą, czym jest i po co mieszkańcom ten budżet.  


O tym jak budżet obywatelski wygląda w innych częściach świata, jakie procedury pozwalają na jego wprowadzenie, jakie kryteria mówią o tym, że budżet jest partycypacyjny porozmawiamy między innymi z:

  • Dariuszem Kraszewskim – ekspertem Fundacji Batorego do spraw budżetu obywatelskiego w akcji „Masz głos, Masz wybor”,
  • Marcinem Gerwinem – inicjatorem Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej sopockainicjatywa.pl,
  • Robertem Bartłomiejskim – socjologiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego, doktorantem w zakresie przeprowadzania konsultacji społecznych.

Zapraszamy i polecamy!