Rusza projekt „Okno na Świat” – seria spotkań, warsztatów, zajęć dla dzieci, wystaw i innych wydarzeń poświęconych asymilacji kulturowej oraz otwarciu na inne kultury i prezentowanie ich wielobarwności.

Okno na świat – inauguracja

Nie bez powodu inauguracja odbywa się właśnie teraz. 21 maja obchodzimy Dzień Różnorodności Kulturowej. Jednakże rozmaite wydarzenia są planowane na cały rok 2017. W projekcie biorą udział filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, których pracownicy należą do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w ramach działającego przy instytucji Koła nr 3 tego stowarzyszenia.

Dni Różnorodności Kulturowej

W dniach 22 – 26 maja organizatorzy zapraszają do filii bibliotecznej nr 28 przy Pl. Lotników 7 do wspólnego świętowania Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej. Z tej okazji przygotowano wystawę książek na temat różnorodności kulturowej w Polsce, imigrantów, uchodźców oraz budowania tolerancyjnego, wielokulturowego społeczeństwa. Na Czytelników czeka również okolicznościowa gazetka ścienna. Ponadto w dniach 23 – 26 maja w godz. 16.00 – 19.00 w placówce będzie utworzony punkt informacyjny prowadzony przez reprezentantów Stowarzyszenia Refugees Szczecin, którzy będą udzielać informacji na temat sytuacji uchodźców w Polsce oraz podpowiadać, w jaki sposób można im pomóc. Na stoisku będzie można zaopatrzyć się w materiały edukacyjne.

26 maja w godz. 16.00-19.00 będzie można również spotkać w naszej filii mieszkające w Szczecinie Czeczenki, które odpowiedzą na pytania Czytelników, przybliżą swoje historie i zwyczaje, opowiedzą, jak im się żyje w naszym kraju. W tych dniach zainicjowana zostanie również zbiórka książek pod hasłem: „Książka dla uchodźcy”. W bibliotece zostawić będzie można przede wszystkim książki dla dzieci i młodzieży – niezniszczone, a w miarę możliwości nowe, ale również powieści dla dorosłych i literaturę obcojęzyczną. Dary zostaną przekazane do ośrodków dla uchodźców w Polsce. Akcja potrwa do 23 czerwca.

Praca szuka człowieka, człowiek szuka pracy

W każdej z filii bibliotecznych biorących udział w projekcie, na stanowiskach komputerowych zostały przygotowane materiały ułatwiające cudzoziemcom poszukiwanie pracy w naszym mieście: bank stron internetowych z ofertami pracy oraz informacje, jak napisać CV i list motywacyjny. Baza przydatnych materiałów znajduje się również pod tym linkiem. http://mbp.szczecin.pl/dokument,558.html

Kolejne spotkania

Kolejne wydarzenia z tej serii są planowane na czerwiec. Wówczas ProMedia zaproszą na spotkanie z kulturą żydowską – w planach warsztaty dla dzieci i młodzieży, wykład oraz spacer. 


Wszystkie wydarzenia organizowane są w ramach projektu „Okno na świat” prowadzonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Spotkania majowe są współorganizowane przez Refugees Szczecin.