W kwietniu obchodzimy w Szczecinie święto teatru za sprawą jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce – Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. Z tej okazji najnowsza przestrzeń twórcza przygotowywana w galerii TWORZĘ SIĘ związana będzie z teatrem.

Dzięki współpracy z Teatrem Figur z Krakowa galeria zamieni się w laboratorium teatru cieni, w którym odkryte zostaną tajemnice światła i cienia. Podczas wizyty na Teatralnym Placu Zabaw będzie można przyjrzeć się tajemnicom tego typu teatru, obserwować z bliska magiczny świat, ale również  tworzyć  go i zmieniać przy użyciu światła. W przestrzeni galerii pojawi  się interaktywna instalacja Machinarium cieniowe przeznaczona dla dzieci i dorosłych, prezentująca m.in. cienie 3D, kolorowe kolaże świetlne wykorzystujące zjawisko polaryzacji, a także stanowiska oparte na odbiciach i refleksach. Inspiracją do powstania instalacji była wizja miasta, zbudowanego z maszyn i wynalazków obsługiwanych przez roboty – jego mieszkańców.

Cieniową instalację przygotował Teatr Figur z Krakowa, który jest prekursorem trójwymiarowych cieni w Polsce. Obok pracy artystycznej, Teatr Figur prowadzi szeroką działalność edukacyjną , z której będzie można skorzystać podczas zaplanowanych w Szczecinie warsztatów. W przestrzeni galerii, na młodych gości oraz ich opiekunów, czekać będą proste zadania aktorskie oraz, jak zawsze,  działania twórcze otwierające  wyobraźnię.

Teatralny Plac Zabaw towarzyszy Małemu Kontrapunktowi, który jest częścią 52 Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2017.


Wstęp wolny, wiek  5+. Zapisy obowiązują na warsztaty oraz na wizytę w galerii grupy powyżej 6 osób.
Zapisy: tworzesie@gmail.com. Ilość miejsc jest ograniczona.

Od 10.04 Teatralny Plac Zabaw otwarty jest w każdą niedzielę, poniedziałek i wtorek
w godz. 11:00-16:00, z wyjątkiem 30.04, 1-2.05.2017.


Warsztaty Teatru Cieni

Teatr cieni to piękna, ale również bardzo skomplikowana sztuka. Celem warsztatów jest przekazanie uczestnikom podstawowych informacji na temat tego rodzaju teatru.

  • Lalki cieniowe 1 – 1.04.2017, godz. 12:00-14:00, TWORZĘ SIĘ

Wykonanie lalek do teatru cieni pokaże uczestnikom warsztatów alternatywną zabawę, którą będą mogli kontynuować również w domu. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają laki cieniowe, które staną się mieszkańcami cieniowej instalacji,prezentowanej w galerii TWORZĘ SIĘ od 9 kwietnia 2017 r.

Prowadzenie: Teatr Figur Kraków (Agnieszka Polańska), uczestnicy: dzieci w wieku 6-9 lat, opiekunowie

  • Lalki cieniowe 2 – 1.04.2017, godz. 14:30 -16:30, TWORZĘ SIĘ

Wykonanie lalek do teatru cieni pokaże uczestnikom warsztatów alternatywną zabawę, którą będą mogli kontynuować również w domu. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają laki cieniowe, które staną się mieszkańcami cieniowej instalacji,prezentowanej w galerii TWORZĘ SIĘ od 9 kwietnia 2017 r.

Prowadzenie: Teatr Figur Kraków (Agnieszka Polańska), uczestnicy: wiek 10-14 lat

  • Zgadnij co to! – 02.04.2017, godz. 12:00-14:00, TWORZĘ SIĘ

To pytanie skierowane zostanie do uczestników kolejnych warsztatów cieniowych. Młodzi twórcy  będą mieli za zadanie wcielić się w wybraną  postać lub przedmiot. Pomogą im w tym własnoręcznie wykonane maski cieniowe. Poprzez odpowiedni układ ciała, na podświetlonym ekranie, tworzone będą intrygujące kształty.  Uczestnicy będą mogli rosnąć i zmniejszać się na zawołanie. Zmieniać i przeistaczać. Na zakończenie każdy z uczestników zaprezentuje przygotowaną przez siebie formę.

Prowadzenie: Teatr Figur Kraków (Agnieszka Polańska), uczestnicy: dzieci w wieku 10-14 lat

  • Kolaże świetlne – 02.04.2017, godz. 14:30-16:30, TWORZĘ SIĘ

Zapraszamy na warsztaty z teatralnej magii. Będziemy tworzyć scenografię, którą można zobaczyć, ale nie da się jej dotknąć. W czarno-białym świecie cieni będziemy mienić się wszystkimi kolorami tęczy. Te warsztaty teatru cieni oparte będą na wykorzystaniu zjawiska polaryzacji światła. Podczas tych zajęć połączymy  fizykę, plastykę i teatr. Stworzymy kolorowe obrazy cieniowe przy użyciu (przeźroczystych!) folii śniadaniowych i celofanu, które mogą służyć za scenografię do spektakli cieniowych. Podczas zajęć uczestnicy poeksperymentują ze światłem i jego rozszczepianiem.Będą malować światłem i opowiadać obrazem.

Prowadzenie: Teatr Figur Kraków (Agnieszka Polańska), uczestnicy: dzieci w wieku 10-14 lat


Zapisy: tworzesie@gmail.com. Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona.