Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 oraz Stowarzyszenie Szczecinianie Decydują zapraszają na spotkanie „Nasze Osiedla – wspólna sprawa mieszkańców”. Spotkanie odbędzie się 5 marca 2013 r. (wtorek) w godz. 17-19 w Kiniarni Kina Pionier przy Al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie.

Naszymi gośćmi będą – Radni Osiedli z Torunia i Wrzeszcza Górnego w Gdańsku, którzy opowiedzą o swoich inicjatywach na rzecz promowania działalności osiedli. Spotkanie będzie też okazją do poznania działań osiedli w Szczecinie. 

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców: którzy chcieliby się przekonać jak ważne są jednostki pomocnicze w mieście (w Szczecinie są to Rady Osiedla), co mogą zdziałać razem z mieszkańcami i dlaczego warto się zainteresować ich istnieniem, oraz wszystkich Radnych Osiedli, by podejrzeli działania angażujące mieszkańców do współdecydowania.

Plan spotkania:

17:00 – 17:10 Rozpoczęcie przez przedstawicieli Stowarzyszenia Szczecinianie Decydują

17:10 – 17:30 Lidia Makowska – rola osiedla w polityce Miasta z perspektywy Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy

17:30 – 18:15 Paulina Brokos, Piotr Wielgus (Pracownia Zrównoważonego Rozwoju) – jakie działania można podjąć, aby zwiększyć zainteresowanie mieszkańców osiedlami

18:15 – 19:00 – dyskusja

Nasi goście: 

Lidia Makowska – Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny w Gdańsku opowie o swoich doświadczeniach w działaniach na rzecz samorządu osiedla. Jak sama pisze: „W Radzie skupiam się na konkretnych zadaniach, m.in. planach miejscowych, trosce o tereny zielone, pilnowaniu, by inwestycje we Wrzeszczu były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Chcę wprowadzić systemowe rozwiązania: regulamin konsultacji społecznych i budżet obywatelski.

Paulina Brokos, Piotr Wielgus (Pracownia Zrównoważonego Rozwoju) – koordynowali i prowadzili w Toruniu projekt Damy Rady, promujący wybory do Rad Okręgów (toruńskie rady osiedli) w 2012 roku, który był największą kampanią społeczna dotycząca funkcjonowania samorządu w Toruniu. Organizowali m. in. spotkania informacyjne dla mieszkańców, udział Rad Okręgów w toruńskich mediach (spoty TV, spoty radiowe, artykuły i reklamy oraz relacje z poszczególnych etapów kampanii w prasie, radiu i TV) oraz na portalach społecznościowych.