Ministerstwo Sprawiedliwości idzie na rękę organizacjom pozarządowym w Polsce (nareszcie…..). Już nie trzeba będzie biec po aktualny odpis do sądu, stać niejednokrotnie w kolejkach i płacić 30zł. Teraz można wejść na stronę  i po prostu wydrukować KRS, całkowicie za darmo.

Nareszcie Ministerstwo Sprawiedliwości poszło z duchem czasu i zmodernizowało swoją wyszukiwarkę KRS. Dzięki pieniądzom z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka można było przekształcić istniejącą platformę na całkiem przejrzystą wyszukiwarkę oraz dostosować ją do potrzeb NGO.

 

Pobranie KRS:

  • wchodzimy na stronę https://ems.ms.gov.pl/
  • klikamy wyszukaj podmiot
  • zaznaczamy opcje stowarzyszenia, inne organizacje zawodowe……..itd.
  • wpisujemy numer KRS naszej organizacji (lub każdej innej, która nas interesuje). Najlepiej podawać KRS, ponieważ nie wszystkie organizację można znaleźć na tej stronie przez NIP lub REGON
  • wpisujemy kod weryfikacyjny i szukamy
  • na liście poniżej pojawia się szukana organizacja, klikamy wyświetl
  • pojawiają się informacje ogólne o organizacji. Na samym dole mamy pobierz wydruk
  • na dysku właśnie zapisuje się KRS. Po wszystkim można drukować.

 

Tyle teorii, ale jak to wygląda w praktyce.

Teoretycznie w ten sposób wydrukowany KRS można dawać jako załącznik do wniosków o dotacje itd. Teoretycznie urzędnik państwowy (lub ktokolwiek sprawdzający dokumenty), aby zweryfikować dany KRS powinien również wejść na stronę https://ems.ms.gov.pl/ i kliknąć weryfikuj wydruk. Pojawia się okienko do którego trzeba wpisać numer sygnatury KRS (lewy górny róg pierwsza strona naszego KRS). Teoretycznie te czynności powinny wystarczyć do zweryfikowania KRS organizacji, jednak czy trafimy na urzędnika/pracownika, który będzie o tym wiedział? Czy może trafimy na kogoś kto jak nie zobaczy "za zgodność z oryginałem" lub pieczęci sądu uzna, że nasz załącznik nie spełnia wymagań formalnych.

Tego niestety się nie dowiemy, dopóki nie spróbujemy. Jest to nowość i przestawienie się wśród organizacji a także osób sprawdzających KRS może zająć trochę czasu.

Tak czy siak jest taka strona, można pobierać i drukować za darmo. Polecamy na własne ryzyko 🙂

Strona do pobrania KRS

 

~JK