Kawiarenka Obywatelska NGO to cykl comiesięcznych spotkań i rozmów z osobowościami organizacji pozarządowych zarówno lokalnych jak i z całej Polski. Gościem pierwszego spotkania będzie znany aktor kabaretowy i założyciel Fundacji „Stworzenia Pana Smolenia” Pan Bohdan Smoleń.

Spotkania w kawiarence NGO będą kontynuowane cyklicznie zawsze w pierwszą sobotę miesiąca o tej samej porze. 

Termin: 03.12.2011 (sobota)
Miejsce: Szczecin, Willa Ogrody ul. Wielkopolska 19
Czas: 10.30 – 12.00

Spotkanie ma charakter otwarty i może w nim wziąć udział każdy zainteresowany jego tematyką. Symbolicznym „biletem wstępu” na spotkanie z B. Smoleniem będzie karma dla zwierząt, która organizatorzy przekażą na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Szczecinie.

W godzinach 16 – 17  odbędzie się promocja książki  Bohdana Smolenia i Anny Kłys „Niestety wszyscy się znamy” –  spotkanie autorskie odbędzie się w salonie EMPiK w Galerii Handlowej KASKADA w Szczecinie.

Fundacja „Stworzenia Pana Smolenia” działa od 2007 roku. Celem działania Fundacji jest:

  • pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji rodzinnej oraz osobom niepełnosprawnym, osobom w podeszłym wieku i osobom niedołężnym, a także wyrównywanie szans tych rodzin i osób,
  • działalność charytatywna,
  • ochrona i promocja zdrowia,
  • działanie na rzecz osób niepełnosprawnych,
  • nauka, edukacja, oświata i wychowanie,
  • promocja i organizacja wolontariatu,
  • wspieranie i kreowanie działalności artystycznej, zawodowej i kulturalnej osób niepełnosprawnych i na rzecz osób niepełnosprawnych.

Bohdan Smoleń karierę sceniczną rozpoczął w 1969 roku w krakowskim kabarecie Pod Budą, który współtworzył i z którym zdobył wiele nagród, w tym główną na festiwalu FAMA w 1972 roku. Od 1977 związany z Estradą Poznańską, gdzie w kabarecie Tey stworzył swoje największe kreacje aktorskie. Jego występy z Zenonem Laskowikiem przeszły do historii. Po 1990 roku zasłynął monologiem A tam, cicho być… . W 2007 roku założył Fundację Stworzenia Pana Smolenia zajmującą się hipoterapią dzieci i dorosłych.

Anna Karolina Kłys to dziennikarka radiowa i telewizyjna. Od 1991 roku związana z pierwszą prywatną rozgłośnią w Poznaniu, Radiem S (obecnie Radio Eska). Pracowała jako prowadząca programy, reporterka i wydawca. Zaangażowana w sprawy społeczne. Od 2003 roku zajmuje się fotografią.


Książka: Niestety wszyscy się znamy

Autor: Bohdan Smoleń, Anna Karolina Kłys
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: październik 2011

Kim jest naprawdę Bohdan Smoleń? Komikiem? Satyrykiem? Aktorem? A może zwykłym człowiekiem, który chciał być szczęśliwy? Jak powstały kabarety „Pod Budą” oraz „Tey” i co naprawdę wydarzyło się między…Kim jest naprawdę Bohdan Smoleń? Komikiem? Satyrykiem? Aktorem? A może zwykłym człowiekiem, który chciał być szczęśliwy? Jak powstały kabarety „Pod Budą” oraz „Tey” i co naprawdę wydarzyło się między Smoleniem a Laskowikiem?

W rozmowie z Anną Karoliną Kłys Bohdan Smoleń po raz pierwszy szczerze opowiada o zagmatwanej historii swojej rodziny, życiu osobistym, młodości w Krakowie, pracy w kabarecie, zarobkach artysty w PRL-u i karierze piosenkarza disco polo. Sypie anegdotami jak z rękawa, ale mówi też o tym, co ważne i trudne. Rozlicza się z przeszłością.

Organizator: Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno-Społecznych TWIKS
Współorganizatorzy: Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR3
Patronat medialny: Polskie Radio Szczecin S.A.
Goście specjalni: Bohdan Smoleń, Anna Karolina Kłys

Osoba kontaktowa: Ryszard Łuczkowski, +48 783 950 930, biuro@twiks.pl