1 sierpnia 1944 godzina 17.00 – rozpoczyna się powstanie warszawskie. Zryw, który zaskoczył okupanta – miał zostać zdławiony w ciągu kilku dni a trwał do 3 października 1944. W tym roku wypada 68 rocznica powstania i z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Borujsko zaprasza na rekonstrukcję tamtych wydarzeń.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Borujsko – organizacja, dzięki której możemy zobaczyć jak kiedyś wyglądało wojsko, jaki posiadało sprzęt, broń, umundurowanie. Grupa pasjonatów historii i tym razem przygotowała dla mieszkańców Szczecina coś wyjątkowego – wraz z Instytutem Pamięci Narodowej przedstawi nam inscenizację walk prowadzonych podczas pamiętnego powstania.

Jednocześnie organizatorzy zapraszają do czynnego udziału „Zachęcamy do udziału w happeningu zaplanowanym po godz. 17.00, tuż po ucichnięciu syren alarmowych zwyczajowo upamiętniających wydarzenie. Zachęcamy do ułożenia symbolicznej barykady, wystarczy przynieść ze sobą karton i dołączyć do organizatorów.

Wydarzenie odbędzie się 1 sierpnia na placu Lotników (przy pomniku Colleoniego) o godzinie 17.00. Przed godziną W chętni mogą otrzymać opaski na ramię w barwach narodowych.

Całe wydarzenie jest świetną okazją do zaszczepienia wśród młodzieży zainteresowania historią Polski, dlatego zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku.