Serdecznie zapraszamy na drugą edycję Festiwalu Tkaninyw Szczecinie. Pragniemy zaprezentować tkaninę artystyczną w szerokim aspekcie sztuki współczesnej i przełamać konwencję jej użytkowej wartości.

Organizatorom zależy na trwałej zmianie myślenia o tkaninie jako równoprawnej dziedzinie sztuki i uwypukleniu wszystkich jej możliwości. Misją wydarzenia jest rozpowszechnianie tej rzadko uprawianej dziedziny sztuki i stworzenie możliwości twórczej konfrontacji. Technika pracy z tkaniną wymaga prócz talentu – cierpliwości i niezwykłego skupienia. Proces tworzenia jest żmudny i czasochłonny, często wiąże się z długoletnim nabywaniem doświadczenia i umiejętności warsztatu.

Tematem przewodnim Festiwalu jest DELIKATNOŚĆ jako cecha tkaniny artystycznej tak znacząca przy określaniu tego medium plastycznego.

Tkanina jest jedną z najbardziej intrygujących mediów twórczej wypowiedzi, daje nieograniczone pole ekspresji twórcom. Artystyczne realizacje biegną wielokierunkowo. Jedne są czysto estetyczne o dominujących cechach dekoracyjnych, a inne wprowadzają nowatorskie, zaskakujące rozwiązania, awangardę i zaprzeczenie tradycyjnemu myśleniu.

Artyści postawili w wątpliwość istniejące reguły, poszukują wciąż nowych rozwiązań opartych o właściwości użytych surowców. Tkanina artystyczna to swoisty fenomen jako dziedzina sztuki wciąż nie do końca rozpoznany i budzący dezorientację. Wynika to z sytuacji pozostawania medium miękkiego poza stałymi ekspozycjami w muzeach sztuki, choć tego typu dzieła znajdują się w większości ważnych instytucji kolekcjonujących sztukę współczesną. Tkanina wymaga oprawy – pomysłu na jej wyeksponowanie, dystansu i możliwości podziwiania jej kunsztu.

W kalendarium Festiwalu znajdą się wystawy prac artystów z całej Polski, wykorzystujących klasyczne metody tkackie, jak również mających bardzo nowoczesne podejście do tego medium.

Gala otwarcia Festiwalu Tkaniny odbędzie się 6 października w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury, o godz. 19:00. podczas której odbędzie się wernisaż artystki Lilianny Borowskiej oraz Bożeny Milewskiej, multimedialny pokaz kostiumów scenicznych Aleksandry Gisges-Daleckiej i Lilianny Borowskiej oraz uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom gry ulicznej, która potrwa 12 dni od 18.09 do 29.09.2017. Na ulicach Szczecina pojawią się znaki Festiwalu Tkaniny i za każdym razem w innym widocznym miejscu w centrum miasta. Ten, kto odnajdzie najwięcej znaków wygrywa nagrodę.

7 października w Muzeum Narodowym w Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się wystawa, która zaprezentuje prace artystów: prof. Ewy Marii Poradowskiej Werszler, Honoraty  Werszler, Jolanty Brejdak, Agnieszki Godszling, Lilianny Borowskiej, Rafała Werszlera i Aleksandry Gisges-Daleckiej. Podczas ekspozycji w Centrum Dialogu Przełomy widzowie będą mieli okazję przekonać się o dobrej kondycji polskiej tkaniny unikatowej i zapoznać się z wieloma jej formami od tradycyjnych po bardzo niekonwencjonalne i nowatorskie ujęcie przefiltrowane przez wyobraźnię artystów. Wernisaż rozpocznie się o godz.  12:00.

Zapowiedzią festiwalu będzie Tkaninowy Piknik, który odbędzie się w ogrodzie INKU 4 października. W ogrodzie powstanie Miękki Mural. Na rozpiętej tkaninie każdy będzie mógł namalować coś od siebie, coś co mu w duszy gra. W naszym ogrodzie można namalować swoje marzenia, można zostawić po sobie znak, podpis, kilka ciepłych słów dla kogoś o kim się myśli.

Festiwal daje również możliwość samodzielnego spróbowania swoich sił podczas licznych warsztatów  prowadzonych przez profesjonalistów. Warsztaty odbędą się w INKU Szczecińskim Inkubatorze Kultury:

  • 7.10.2017 – Instruktor: Bożena Milewska: Malowanie na jedwabiu
  • 14.10.2017 – Instruktor: Marta Stanisławiak: Druk na tkaninie
  • 20.10.2017 – Instruktor: Iwona Durlik: Makrama – warsztaty tkackie
  • 21.10.2017 – Instruktor: Aleksandra Gisges-Dalecka: Farbowanie tkaniny techniką schibori
  • 27.10.2017 – Instruktor: Jolanta Brejdak: Zabawki z tkaniny
  • 28.10.2017 – Instruktor: Aldona Kunc: Pomysł na recykling – tworzenie biżuterii z bawełnianych T-shirtów
  • 30.10.2017 – Instruktor: Hanna Wysocka: Grafika nie tylko na papierze – stwórz swoją poduszkę

Dla nieśmiałych będzie organizowany performance uliczny, gdzie każdy może dołożyć swoją cegiełkę ekspresji i cieszyć się ze wspólnie budowanego pomysłu.

Tkanina jest w sztuce współczesnej od zawsze. Zadaniem artysty jest przybliżenie widzom jej niezwykłego wachlarza możliwości i piękna, dlatego chcemy zaprosić Was na niezwykły miesiąc odkrywania tego medium. W tkaninie zawarta jest zapowiedź pobudzenia zmysłów, niezliczone możliwości rozpoznawania, kolorów, wzorów i faktur. TKANINA TO DELIKATNOŚĆ, spróbujemy tę cechę przenieść do naszego zabieganego życia i bądźmy dla siebie delikatni.

Kurator Festiwalu: Aleksandra Gisges-Dalecka, artysta plastyk o specjalności tkanina artystyczna, scenograf, animator kultury, członek Związku Artystów Plastyków.

Więcej:

www.inkubatorkultury.szczecin.pl | www.fb.com/InkubatorKultury

Osoba do kontaktu:

Organizatorzy: Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Aleksandra Gisges-Dalecka, Gmina Miasto Szczecin

Patronat medialny: Radio Szczecin, wszczecinie.pl, TVP3 Szczecin, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie”

Partnerzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy, Sound ART, Hotel Vulcan, COMPLEX – studio profesjonalej obsługi imprez, Coffee+More Witaminowy Bar,

Sponsorzy: monitorowanie 24.pl, Smart Metering 24

Opracowanie graficzne: Hanna Wysocka&Łukasz Szpatowicz


Festiwal Tkaniny jest współfinansowany ze środków otrzymanych w ramach „Programu SPOŁECZNIK – zachodniopomorskiego systemu wspierania inicjatyw oddolnych” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz w ramach programu „mikroDOTACJE”, finansowanego ze środków Gminy Miasto Szczecin. Konkurs grantowy realizowany jest przez Sektor 3 Szczecin za pośrednictwem Fundacji Sektor 3.