Od maja br. grupa nieformalna Wizualne Miasto ze Szczecina wraz z Fundacją Nauka dla Środowiska tworzyły dla grup nieformalnych z woj. zachodniopomorskiego bazę bezpłatnego wsparcia, jakie przekazuje administracja publiczna, organizacje pozarządowe, instytucje kulturalno-edukacyjno- społeczne, a także podmioty komercyjne.
To innowacyjny, pionierski projekt, w ramach którego powstało narzędzie wspierające partnerstwa międzysektorowe na poziomie lokalnym. W zadaniach niemal wszystkich organizacji, urzędów i instytucji jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Instytucje zadanie to realizują w formie organizowania różnego typu warsztatów, czy konsultacji. Ale również użyczają swojej osobowości prawnej i patronują działaniom grup nieformalnych. Coraz częściej przekazują również materialną pomoc w postaci miejsca do pracy, udostępnienia sprzętu lub materiałów warsztatowych. Dzięki realizacji projektu Otwarci na Działania – informacje o tych formach wsparcia mogą znaleźć się w jednym miejscu i być dostępne w formie przejrzystej bazy danych.
Baza sprawdzonych Partnerów do współpracy
Od końca czerwca, po wypełnieniu krótkiego badania kierunku działalności i bezpłatnych zasobów, organizacje, urzędy i inne instytucje wspierające aktywność mogą posiadać wizytówkę w bazie www.otwarcinadzialania.pl. To całkowicie bezpłatne miejsce w sieci, które pozwala promować aktywną postawę organizacji wobec potrzeb grup nieformalnych lub lokalnych liderów. Każda organizacja, która prześle ankietę do zespołu projektu jest weryfikowana poprzez sprawdzenie jej aktualnego statusu w KRS. Następnie dane z ankiety są wprowadzane na stronę Otwarci na Działania. Link do utworzonej wizytówki jest odsyłany na podany w ankiecie adres wraz z ankietą niezbędną do wprowadzania ewentualnych zmian w przyszłości.
Do tej pory w bazie jest 20 organizacji i urzędów ze Szczecina, Koszalina, Polic, Dobrej Szczecińskiej, Gryfina, Kobylanki, Goleniowa i Starego Czarnowa. Wszystkie placówki, zgłaszające posiadanie siedziby, którą udostępniają dla działań społecznych bezpłatnie, otrzymały specjalną tablicę podnoszącą ich widoczność dla odbiorców oferty. Pozostałe, nieposiadające siedziby, a dysponujące stroną www, wyróżnione zostały banerem kierującym do bazy Otwartych na Działania.
Mimo końca finansowania projektu ze środków Programu Lokalne Partnerstwa PAFW Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, organizatorzy nie kończą uzupełniania bazy Otwartych na Działania. Wciąż można wnioskować o stworzenie wizytówki, kontaktując się z zespołem mailowo na kontakt@otwarcinadzialania.pl.
Animator partnerstw
Biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb grup nieformalnych i lokalnych liderów – grupa nieformalna Wizualne Miasto zdecydowała się na prowadzenie wsparcia w zakresie kojarzenia grup z odpowiednimi podmiotami, które mogą im udzielić pomocy, a których nie ma jeszcze w bazie Otwartych na Działania. Aby skorzystać z doradztwa, wystarczy skontaktować się z zespołem projektu poprzez mail: kontakt@otwarcinadzialania.pl.
Dobre rady nie są złe
Na zakończenie projektu wydana zostanie broszura podsumowująca działania i promująca dobre praktyki z zakresu animacji społecznej. Znajdą się tam m.in. odpowiedzi na pytania wysyłane przez grupy w trakcie trwania projektu, dot. definiowania partnerstw międzysektorowych, zasad zawierania efektywnej współpracy oraz roli animatora społecznego w przestrzeni publicznej.
Ponad to zostaną także opublikowane historie inicjatyw społeczno-kulturalnych, które zostały przeprowadzone przez grupy nieformalne na terenie Szczecina, a które rozwinęły się tak, że swoim zasięgiem obejmują także miejscowości przyległe.
Więcej informacji o projekcie: www.otwarcinadzialania.pl
Lub pod adresem: kontakt@otwarcinadzialania.pl – Mariola Badowska, lider projektu