W pewien lutowy weekend (4 – 7.02.2016) w Szczecinie odbędzie się 5. Przegląd Filmów o Górach O! Góry. Filmy, spotkania, księgarnia, warsztaty, spotkania z goścmi specjalnymi. Przez ten jeden weekend w roku Szczecin będzie miał bliżej do gór niż do morza!

5. Przegląd Filmów o Górach O! Góry

O! GÓRY to piąta edycja Przeglądu Filmów o Górach. Dzięki współpracy z organizatorem renomowanego Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju, wybór filmów zrealizowanych przez polskich i zagranicznych autorów jest wyjątkowo ciekawy i urozmaicony. Piąta edycja Przeglądu Filmów o Górach to wydarzenie realizowane w partnerstwie instytucji, organizacji, przedsiębiorców i osób prywatnych, pasjonatów i znawców tematu, w którego skład wejdą: projekcje ok. 20 filmów o tematyce górskiej, spotkania z Gośćmi Specjalnymi – wybitnymi ludźmi gór (m.in. Aleksander Lwow, Marcin „Yeti” Tomaszewski, Anna Lichota, Wojciech Grzesiok), panel dyskusyjny pt. „O co chodzi z tą strefą śmierci?”, warsztaty dla filmowców amatorów i konkurs filmów amatorskich, wystawa i promocja książki „In memoriam Tadeusz Piotrowski.K2.1986”, specjalistyczna księgarnia podróżnicza i górska GÓROTEKA Romana Krukowskiego, stoiska o tematyce górskiej, przedszkole przeglądowe „Struś Pędziwiatr”, kawiarenka oraz konkursy z nagrodami dla publiczności.

 


5. PRZEGLĄD FILMÓW O GÓRACH O! GÓRY

im. Tadeusza Piotrowskiego
Audytorium Wydziału Elektrycznego
Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
w Szczecinie (ul. 26 Kwietnia 10)
4-7 lutego 2016


Przewidujemy, że we wszystkich wydarzeniach 5. Przeglądu Filmów o Górach czynny udział weźmie około 1000 osób. Szacujemy, że około 10.000 mieszkańców naszego regionu stanie się biernymi uczestnikami wydarzenia poprzez przekazy medialne i stronę www.ogory.szczecin.pl i FB.

Nowością podczas tegorocznego Przeglądu będą warsztaty oraz konkurs dla filmowców amatorów. Konkurs ma charakter otwarty i jest przeznaczony dla filmowców amatorów nie związanych zawodowo z produkcją filmowo-telewizyjną. Filmy do konkursu można zgłaszać do 22 stycznia 2016. O zakwalifikowaniu filmu do udziału w konkursie decyduje Komisja Konkursowa, której wyniki zostaną ogłoszone 29 stycznia 2016 na oficjalnej stronie internetowej 5. Przeglądu Filmów o Górach O! GÓRY: www.ogory.szczecin.pl. Prezentacja filmów konkursowych odbędzie się 5 lutego, a wręczenie nagród Laureatom nastąpi na zakończenie Przeglądu – 7 lutego 2016.

Patron 5. Przeglądu Filmów o Górach O! Góry

Patronem Przeglądu jest Tadeusz Piotrowski – szczecinianin, który wspinaczki rozpoczął w Tatrach, na początku lat 60 ubiegłego wieku, w czasie studiów na Politechnice Szczecińskiej. Na przełomie lat 60 i 70 zyskał opinię wybitnego wspinacza o niezwykłych możliwościach i legendarnej odporności, z czasem specjalizującego się we wspinaczce zimowej i wspinaczce w górach najwyższych. Należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej, a kilka z jego osiągnięć zapisało się na trwałe w historii alpinizmu światowego. Autor wielu książek o tematyce górskiej. Zginął w lipcu 1986 schodząc po zdobyciu szczytu K2. 5. Przegląd zainaugurujemy wystawą w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie „Tadeusz Piotrowski – In memoriam” oraz promocją książki „In memoriam – Tadeusz Piotrowski.K2.1986”. Dzień Patrona Przeglądu będzie miał miejsce 4 lutego 2016 w sali Pod Piramidą Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie.

Dla podniesienia poziomu merytorycznego Przeglądu wydarzenie organizowane jest w partnerstwie instytucji: SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego, Elitarny Klub Górski „Leśne Dziadki”, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, PrintShop.

Atrakcje dodatkowe – m.in. księgarnia specjalistyczna

5. Przeglądowi O! GÓRY towarzyszyć będzie specjalistyczna księgarnia GÓROTEKA Romana Krukowskiego. W bogatej ofercie księgarni znaleźć będzie można: literaturę górską i podróżniczą, albumy, kalendarze,  archiwalia oraz książki autorstwa wybitnych ludzi gór – Gości Specjalnych Przeglądu.

Mimo znacznej odległości od gór okazuje się, że mieszkańcy naszego miasta i regionu, statystycznie rzecz ujmując, częściej wypoczywają w górach, uprawiając górską turystykę kwalifikowaną i trekkingi w górach wysokich. Przegląd Filmów o Górach to inicjatywa, która nie tylko promuje turystykę górską, ale jest również okazją do spotkań pasjonatów gór i wszystkich zainteresowanych tematyką górską. Przegląd wprowadza w magiczny świat gór, na piękne szczyty, skąd rozpościerają się zapierające dech widoki. Pogłębia wiedzę o górach, stwarza możliwość integracji różnych środowisk społecznych. Przyczynia się do popularyzacji i rozpowszechniania wiedzy wśród mieszkańców naszego miasta i regionu, dotyczącej oferty edukacyjnej i kulturalnej oraz platformy wymiany wiedzy i doświadczeń – upowszechnianie kultury, w szczególności filmu. Jest odpowiedzią na potrzeby odbiorców naszego miasta i województwa. O wielopłaszczyznowości projektu świadczy możliwość spotkania, wymiany poglądów i doświadczeń różnych grup zawodowych i społecznych zainteresowanych zarówno filmem, wspinaczką i tematyką górską. Dzięki temu projektowi miasto
i region zyskują „nową twarz” – nie tylko miejsca postrzeganego jako ośrodek związany z morzem, ale także otwartego na odległe geograficznie górskie rejony, otwartego na pasje i potrzeby swoich mieszkańców. Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY jest przedsięwzięciem powtarzalnym, rok rocznie przyciągającym coraz większą rzeszę uczestników, ma zasięg wojewódzki, jednak uczestniczą w nim także goście z całej Polski.

5. Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY logotyp