Kiedy:
27 Listopad 2017@10:00 – 11:00
2017-11-27T10:00:00+01:00
2017-11-27T11:00:00+01:00
Gdzie:
Szczecin
Kontakt:
Stowarzyszenie Via Artis

Głównym celem zadania jest pokazanie miasta Szczecin najmłodszym jego mieszkańcom nie tylko jako miejsca do życia, ale przede wszystkim jako ciekawego ośrodka kultury i edukacji kulturalnej. Do udziału w projekcie zapraszamy dzieci i młodzież z okolicznych szkół podstawowych w dwóch grupach – klasy 0-III oraz IV-VII.

Zadanie ma formę nowoczesnych lekcji historyczno- muzycznych, audycji odbywających się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia, z wykorzystaniem muzyki na żywo, gry na instrumentach klasycznych, opowiadania z udziałem prelegenta o zabytkowych miejscach miasta związanych z kulturą i ilustrowanych prezentacją multimedialną.

Wybraliśmy innowacyjną formę zajęć, by sposób przekazania wiedzy i zilustrowanie jej repertuarem z muzyki poważnej uatrakcyjnił lekcję, przyczyniając się do zainteresowania jej odbiorem i tym samym jak najlepszym zapamiętaniem informacji  – Katarzyna Kuszwara – Prezes Stowarzyszenia Via Artis.

Audycja trwać będzie 45 minut, w dwóch formach warsztatowych:

 1. skierowana do młodszych dzieci, prowadzona adekwatnie do percepcji i możliwości poznawczych
 2. do młodzieży szkół podstawowych z klas IV-VII, zawierająca więcej szczegółowych informacji i o trudniejszym repertuarze muzycznym.

By pokazać dzieciom walory edukacji artystycznej, zaprosimy do publicznej prezentacji uczniów szkoły muzycznej, by mogli przedstawić swoje umiejętności gry na instrumentach. Z doświadczenia pedagogicznego i obserwacji wiemy, iż prezentacja rówieśnicza najlepiej wpływa na skupienie uwagi i zainteresowanie małych słuchaczy.

Podczas audycji zostaną przedstawione takie instytucje kultury miasta jak:

 1. 1.Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. T. Szeligowskiego, mieszcząca się w zabytkowym budynku, po gruntownym remoncie o bogatej 70- letniej historii nauczania artystycznego na terenach Szczecina. Porozmawiamy o edukacji, instrumentarium i publicznych prezentacjach.
 2. Filharmonia Szczecińska –opowiemy o współczesnym architektonicznie budynku o ciekawej bryle, zdobytych nagrodach, działalności kulturalnej, wyjaśnimy pojęcia związane z orkiestrą, przedstawimy formy muzyczne
 3. Zamek Książąt Pomorskich – przedstawimy historię zamku, krótką historię o książętach szczecińskich, pokażemy interesujące sale i miejsca, wyjaśnimy pojęcia związane z wernisażem
 4. Opera na Zamku – opiszemy działalność instytucji historycznie i współcześnie, wyjaśnimy pojęcia związane z operą, operetką, baletem, sceną.
 5. Pałac pod Globusem – siedziba Akademii Sztuki, budynek ważny historycznie, pokażemy działalność akademii, wyjaśnimy pojęcia studia, tytuły naukowe, studio nagrań.
 6. Ratusz Staromiejski – Muzeum Narodowe oddział Historii Miasta Szczecina – wyjaśnimy pojęcia muzeum, eksponaty, wprowadzimy do krótkiej historii miasta, zapoznamy z salą koncertową.

Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. T. Szeligowskiego w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 115

Harmonogram:
Audycje dla uczniów szkół podstawowych klas 0-III

 • 11.10.2017 godz.10.00
 • 19.10.2017 godz.10.00

Audycje dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VII

 • 15.11.2017 godz. 10.00
 • 27.11.2017 godz.10.00

Zgłoszenia poprzez e-mail:katkus@interia.eu. Formularz zgłoszeniowy (LINK)


Serdecznie zapraszamy do udziału. Audycje są bezpłatne dzięki współfinansowaniu ze środków Gminy Miasto Szczecin. Projekt realizowany w ramach mikroDotacji we współpracy z Sektor 3 Szczecin.