INKU Szczeciński Inkubator Kultury ogłasza kolejny nabór do programu mikrogranTY. Do połowy maja br. można zgłaszać pomysły
na przeobrażenie fragmentu przestrzeni półpublicznej lub prywatnej w jednodniową instytucję kultury. INKU pomoże sfinansować
i zrealizować jeden z nich.

To jest tematyczna edycja programu mikrogranTY, w tym roku stawiamy na wykorzystanie przestrzeni nieoczywistych do stworzenia oddolnych instytucji kultury. – zapowiada Kinga Rabińska z INKU, pomysłodawczyni i koordynatorka programu. Udział mogą wziąć wszyscy, którzy we współpracy z lokalną społecznością czy wspólnotą mieszkaniową przeobrażą na jeden dzień własną kamienicę, blok, dom wielorodzinny w otwartą na wszystkich przestrzeń kultury. Wierzymy, że mikrospołeczności mają ogromną moc sprawczą, coraz częściej ludziom chce się robić coś razem. – dodaje Rabińska – Kolejną już odsłoną Programu pragniemy zrealizować jeden świetny pomysł, dzięki któremu w praktyce wspólnie pokażemy jak ważna jest indywidualna odpowiedzialność każdego mieszkańca za miasto i pielęgnowanie więzi lokalnych w ramach "żywej kultury".

Do tej pory INKU pomógł zrealizować urodziny ulicy Storrady zorganizowane przez Klub Storrady, a na terenie Gocławia, Golęcina
i Pomorzan – wydarzenie pn. O NAS U NAS, czyli akcję dzielenie się dobrym słowem. Teraz czekają na kolejne pomysły, które mogliby pomóc wcielić w życie. Nie ukrywamy, że najwyżej punktowane będą te pomysły, które realnie angażują społeczność lokalną. Czyli, jeśli ktoś planuje jednodniowe kino w kamienicy, musi nas przekonać, że mieszkańcy tej kamienicy przynajmniej o tym wiedzą i są na tak. – tłumaczy Kinga Rabińska – Nie idziemy w ilości hurtowe, raczej zależy nam na prawdziwej współpracy, nie liczbach na papierze.

Program mikrogranTY – cele

Głównym celem programu pn. mikrogranTY jest wsparcie przez INKU Szczeciński Inkubator Kultury działającego za pośrednictwem Stowarzyszenia Media Dizajn inicjatyw społeczno-kulturalnych i społeczno-artystycznych o charakterze non-profit oraz o charakterze włączającym i angażującym społeczność lokalną, „umiejscowione” w przestrzeni półpublicznej lub prywatnej miasta. Pomysły (na tym etapie jedynie w wersji elektronicznej) do 15 maja br. mogą składać organizacje pozarządowe oraz – uwaga – grupy nieformalne, czyli grupy składające się z minimum trzech pełnoletnich osób, wspólnie realizujących lub chcących realizować działania w sferze pożytku publicznego, a nie posiadających osobowości prawnej.

Nowością w tym naborze są konsultacje pomysłów na etapie naboru oraz możliwość uzupełnienia braków lub poprawienia błędów formalnych. Pomoc polega na współudziale Organizatora w realizacji inicjatywy poprzez zakup materiałów lub usług o wartości do 2000 zł brutto, których brak uniemożliwiłby realizację. Inicjatywy powinny być planowane do realizacji w okresie od 1 czerwca 2016 do 31 lipca 2016.

Wszystkie niezbędne dokumenty są dostępne do pobrania na stronie internetowej INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury (www.inkubatorkultury.szczecin.pl). Ogłoszenie wyników naboru nastąpi 25 maja 2016 r. na stronie INKU.

Program mikrogranty (v.4)